Wirus ptasiej grypy H5N8 potwierdzono na fermie indyków w miejscowości Rościn (Zachodniopomorskie) – podały w piątek służby prasowe wojewody zachodniopomorskiego. Padło 600 z ponad 22,6 tys. ptaków; na miejscu są służby weterynaryjne.

Ptasia grypa to choroba wirusowa, stwarzająca zagrożenie przede wszystkim dla ptaków – zarówno dzikich, wolnożyjących, jak i dla drobiu hodowanego przez ludzi. U ptaków padłych w Rościnie – jak poinformowano – stwierdzono podtyp wirusa H5N8, który należy do szczepów zjadliwych, nie stwarzających zagrożenia dla człowieka.

Wystosowano apel, aby wszyscy hodowcy drobiu zachowali szczególną ostrożność i stosowali odpowiednie środki bioasekuracji, minimalizujące ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków. Chodzi o zabezpieczenie paszy przed dostępem dzikich zwierząt, nie karmienie drobiu na zewnątrz budynków, w których zwierzęta są utrzymywane oraz stosowanie odzieży i obuwia ochronnego w gospodarstwie. Obecność wirusa ptasiej grypy potwierdziły badania wykonane w Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach.

Służby weterynaryjne od momentu uzyskania informacji pracują na miejscu zdarzenia, a dostęp do fermy zabezpiecza policja – podał, cytowany w komunikacie wicewojewoda zachodniopomorski Marek Subocz. Zaznaczył, że wojewoda Tomasz Hinc zwołał na poniedziałek posiedzenie wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego, „na którym wspólnie m.in. ze służbami weterynaryjnymi, policją, sanepidem, strażą pożarną oraz starostwem powiatowym w Myśliborzu ustalimy kolejne działania”.