Nocą z soboty na niedzielę, zmienimy czas na zimowy. Wkrótce nie będziemy musieli przyzwyczajać się do przesunięcia czasu. Europosłowie zdecydowali… Ostatnia zmiana czasu nastąpi w 2021 roku.

Zgodnie z projektem nowelizacji dyrektywy państwa UE, które zdecydują się na zachowanie czasu letniego, powinny dokonać ostatniej zmiany czasu w ostatnią niedzielę marca 2021 roku. Natomiast kraje, które zdecydują o utrzymaniu swojego standardowego (zimowego) czasu, będą mogły zmienić czas w ostatnią niedzielę października 2021 roku.

Europosłowie poparli propozycję Komisji Europejskiej, aby zakończyć sezonowe zmiany czasu, ale głosowali za przesunięciem daty z 2019 na 2021 rok. Posłowie chcą również, aby kraje UE i Komisja koordynowały decyzje w celu zapewnienia, że stosowanie czasu letniego w niektórych krajach i czasu zimowego w innych nie zakłóca rynku wewnętrznego.

Przeciwnicy manipulowania czasem podnoszą tymczasem argumenty związane z naszym samopoczuciem. Zakłócenie rytmu dobowego ma istotne konsekwencje dla organizmu. Z badań wynika na przykład, że w ciągu pierwszych siedmiu dni liczba problemów z układem krążenia wzrasta o 5 proc. Zmiana czasu to także spore wyzwanie dla logistyków i programistów. Ci pierwsi muszą np. dokonać zmian w rozkładzie komunikacji, ci drudzy przygotować oprogramowanie do uwzględnienia nie tylko 24-godzinnej doby, ale i takiej, która godzin liczy 23 i 25.

W transporcie kolejowym przy odwoływaniu czasu letniego pociągi pasażerskie, które są na trasie w chwili przestawiania zegarów, muszą wydłużyć postój o co najmniej godzinę na najbliższym posterunku ruchu lub punkcie ekspedycyjnym, na którym mają postój handlowy, aby jechać dalej zgodnie z rozkładem jazdy.

Najbliższa zmiana czasu będzie miała miejsce w nocy z soboty (26 października) na niedzielę (27 października). Wówczas przestawimy zegary z godziny 3:00 na 2:00.