baner 4x2 do druku

Jutro (2.07) od godziny 14 w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej przy ulicy Mickiewicza w Kamieniu Pomorskim będzie można na żywo zobaczyć słynnego „Wampira” z Kamienia Pomorskiego. Znaleziony podczas prac archeologicznych w 2014 roku mężczyzna doświadczył na własnym ciele obrzędów antywampirycznych. 

Szkielet został znaleziony z przebitą kością udową oraz cegłą w ustach, co mogło wskazywać na pochówek wampiryczny a potwierdzić dopiero badania w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Szczecińskiego.

– Przypadkowe uszkodzenie jest wykluczone, bowiem wtedy należało by się liczyć, że ślady (otwory) będą rozmieszczone losowo, podczas gdy rozmieszczone są one pośrodku kości. Uwzględniając fakt, iż pomiędzy szczęką a żuchwą znaleziono fragment cegły wyraźnie tam włożony, można postawić hipotezę, iż mamy do czynienia z zabiegami o charakterze antywampirycznym. Pochówki na tym stanowisku są rozmieszczone w wielu warstwach, stąd też niewykluczone jest, iż podczas wykonywania kolejnego wykopu grabarze zasugerowani dziwnym wyglądem czaszki, tj. obecnością szwu w poprzek czoła – metopizmem – brakiem zębów górnych i opadniętą żuchwą ze sterczącymi w niej jedynie zębami przednimi postanowili „unieszkodliwić” potencjalnego „wampira” – tłumaczy prof dr hab. Karol Piasecki.

Z przeprowadzonych przez szczecińskiego naukowca badań wynika, że „wampir” był mężczyzną, który w chwili śmierci miał około 45-55 lat. – Prócz ciemnych włosów i oczu cechowała go niska wysokość ciała, która wyliczona z zachowanych kości długich kończyn zgodnie z formuł Pearsona wynosiła około 160 cm.

– Przygotowaliśmy wystawę dokumentującą przebieg prac archeologicznych prowadzonych na kwartale, łącznie z opisem odkryć jakie zostały dokonane na tym terenie. Na wystawie prezentujemy sztukę funeralną z XIX i początku XX wieku. Chcieliśmy wprowadzić odpowiedni nastrój, dlatego zaaranżowaliśmy tę wystawę w odpowiedni sposób – mówi Grzegorz Kurka.

Wystawę będzie można podziwiać od soboty (2.07) od godziny 14. Muzeum otwarte jest od poniedziałku do soboty w godz. od 10-17.