To pierwsze takie miejsce w naszej gminie, a budowa jest możliwa dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Ogród będzie miał bierny i czynny wpływ terapeutyczny. Pobudzanie zmysłów poprzez obserwowanie barwnej roślinności, podziwianie aromatu ziół i kwiatów oraz wsłuchiwanie się w odprężające dźwięki ogrodu to nie jedyne korzyści dla odwiedzających.
Równie dużym walorem o terapeutycznym znaczeniu będzie kontakt z roślinami i poznawanie ich poprzez dotyk, a przede wszystkim wykonywanie drobnych prac ogrodowych takich jak: sianie i sadzenie roślin, opieka nad nimi oraz obserwowanie jak się zmieniają i rosną, a także tworzenie prac artystycznych z wykorzystaniem materiału roślinnego.
W tym miejscu należy pogratulować inicjatorom przedsięwzięcia z Panią Dyrektor Ewą Żelewską na czele, ponieważ ogród powstaje w ramach autorskiego Programu Edukacji Ekologicznej „Wymarzony Ogród” dla dzieci w wieku przedszkolnym.
Z ogrodu będą korzystać m.in. dzieci uczęszczające do Punktu Przedszkolnego „Pod Daglezją” i Publicznej Szkoły Podstawowej w Dargobądzu, a także innych placówek oświatowych. W ogrodzie przeprowadzane będą zajęcia dydaktyczne dla dzieci przedszkolnych oraz lekcje przyrody, biologii, plastyki, techniki, matematyki itd. Będzie służył również jako miejsce popołudniowego wypoczynku dla rodzin i seniorów.
Po fazie projektowej wykonano prace ziemne, usunięto stare pnie, postawiono nowe ogrodzenie, posadzono żywopłot, który ma osłonić teren od strony ulicy i przygotowano glebę do wiosennych nasadzeń. Wzdłuż alejki prowadzącej do głównego wejścia do szkoły posadzono szpaler pięknie kwitnących wiosną i atrakcyjnie wybarwionych jesienią japońskich wiśni i śliw wiśniowych. Wiosną powstaną rabaty pełne kwiatów i ziół oraz ścieżki o różnorodnej strukturze, a także elementy małej architektury.
8 komentarzy
Anonim mówi:
Gru 4, 2020
o godzinie 17:19
Czekamy na otwarcie :))
Anonim mówi:
Gru 4, 2020
o godzinie 7:08
Dramatyczne zdjęcie niszczenia roślinności. Jakoś nie pasuje do tego tematu. Strzał w stopę.
Anonim mówi:
Gru 4, 2020
o godzinie 10:52
To musisz sam gołymi rękami iść wyciągać
Gość mówi:
Gru 4, 2020
o godzinie 6:57
Super pomysł, ale potym trzeba dbać o ogród. Aby pomysłodawca miał pomoc i wsparcie.
Anonim mówi:
Gru 4, 2020
o godzinie 0:19
chyba w niecce ☺
Anonim mówi:
Gru 3, 2020
o godzinie 18:27
Bardzo dobry pomysł. Właśnie taki „ogródek” bardzo się przyda w Dargobądzu. W godzinach popołudniowych nad całą wsią unosi się ogromne zadymienie.
mieszkaniec gminy W. mówi:
Gru 3, 2020
o godzinie 21:02
Ale, co ma piernik do wiatraka o tej porze roku nic dziwnego,w piecu palic trzeba wegiel,mial weglowy koks,drewno,nawet te,z kominka,wszelkie odpady dajace sie spalic o dziwo nawet opalanie gazem wydziela z komina dym.Dargobadz usytuowany jest w tak zwanej nietce i dym bez wiatru nie ma jak sie rozejsc, tak jest w chwili obecnej przez cala dobe jak wiatru nie ma. Druga strona, OGRODEK SENSORYCZNY na wsi dookola lasy,laki pola troche to dziwne,ale jak daja kase to trzeba brac.
O2S mówi:
Gru 3, 2020
o godzinie 17:16
że rabaty kwiatów to świetnie ale zioło? To mnie trochę niepokoi i zastanawia: od przedszkolaka do emeryta ?