DSC01247

300 złotych – tylko tyle mniej zarabia Jadwiga Adamowicz – główny specjalista ds. zarządzania mieniem i nieruchomościami będącymi w zarządzie organu zarządzającego drogą. od dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych kierującego jednostką od ponad 9 lat  Z czego wynika tak niewielka różnica? Czy Przewodnicząca Rady Powiatu posiada jakieś wyjątkowe kwalifikacje predestynujące ją do tak sowitego wynagrodzenia? Choć nikt oficjalnie nie potwierdzi tego faktu, to powód jest o wiele bardziej prozaiczny – jak mówi się w kuluarach to cena za popieranie starosty Józefa Malca.

Polityczna przygoda Jadwigi Adamowicz z samorządem powiatowym nie należy do najbardziej krystalicznych. To dzięki jej działaniom doszło do pierwszego pęknięcia rozsypującej się koalicji, utrzymującej Józefa Malca przy władzy. 22 stycznia, zaledwie dwa miesiące po wyborach, radna która przegrała polityczną batalię z Andrzejem Danielukiem o fotel burmistrza Golczewa pozostawała bez pracy. Należało więc potrząsnąć koalicją i podnieść rękę na kolegów, aby uzyskać swoje. Biorąc pod uwagę, że upokorzony wtedy PSL, z chęcią przykładał się do uprzykrzania życia Józefa Malca, podczas sesji która odbywała się 22 stycznia 2015 roku, niespodziewanie doszło do odwołania przewodniczącego Sebastiana Mamzera. Jego miejsce, dzięki poparciu ówczesnej opozycji zajęła właśnie Jadwiga Adamowicz.

Wystarczyły niespełna dwa tygodnie od tego wydarzenia, aby Uchwałą Nr 5/76/2015 Zarządu Powiatu w Kamieniu Pomorskim 4 lutego 2015 roku zmienił schemat organizacyjny Zarządu Dróg Powiatowych. W Regulaminie Organizacyjnym utworzono stanowisko do spraw zarządzania mieniem i nieruchomościami będącymi w zarządzie organu zarządzającego drogą. W kuluarach głośno mówiono, że to polityczny łup jakiego za dalsze poparcie Jóżefa Malca oczekiwała nowa przewodnicząca rady.

Dwa tygodnie później ogłoszono konkurs, który rozstrzygnięto 5 marca. Nowym głównym specjalistą do spraw zarządzania mieniem i nieruchomościami została Jadwiga Adamowicz. Jednak nie to było najciekawsze. Niedoszła burmistrz Golczewa z tytułu pełnienia funkcji szefowej Rady Powiatu otrzymywała bowiem 1500 złotych diety. Równie sowite okazało się jej wynagrodzenie w Zarządzie Dróg Powiatowych. Rozpoczynając pracę otrzymała 4250 złotych wynagrodzenia – czyli zaledwie 300 złotych mniej, od pracującego w ZDP od 9 lat dyrektora Marcina Kwiatkowskiego.

Co dalej z Jadwigą Adamowicz? Jak mówi się w kuluarach dni jej przewodzenia Radzie Powiatu są policzone. Do zmiany może dojść już na najbliższej sesji. Pierwotnie mówiło się, że miejsce Adamowicz miałby zająć Ariel Juszczak. Ten pomysł budzi jednak sporo kontrowersji nawet w szeregach samego PSL, które taką zmianę miałoby przeprowadzić. Możliwe, że historia zatoczy koło i miejsce Jadwigi Adamowicz zajmie Sebastian Mamzer.