Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada, że pod koniec marca Centralna Komisja Egzaminacyjna przeprowadzi przez internet próbne egzaminy ósmoklasisty – dowiedział się reporter RMF FM. W takim samym trybie mają się też odbyć próbne matury.

Próbny egzamin ośmoklasisty ma się odbyć od 30 marca do 1 kwietnia, a próbna matura od 2 kwietnia do 8 kwietnia. Rzeczniczka MEN zapewnia, że nie chodzi o próbę zorganizowania właściwych egzaminów przez internet. To ma być okazja do ćwiczeń dla uczniów.

Chcemy dać szansę uczniom, aby mimo obecnej sytuacji, mogli  przeprowadzić próbny egzamin, mogli wziąć udział w tych egzaminach. Też chcemy zaangażować w to nauczycieli, którzy będą w stanie ocenić te zadania – mówi rzeczniczka resortu Anna Ostrowska.

Arkusze egzaminacyjne będą opublikowane w dniu próbnego sprawdzianu na stronach CKE. Jak podkreśla MEN, nie zapadła decyzja o przeniesieniu właściwych egzaminów. Egzamin ósmoklasisty ma się odbyć od 21 do 23 kwietnia. Tegoroczne matury mają się rozpocząć 4 maja.

Przypomnijmy, że z powodu epidemii koronawirusa, od 16 marca zamknięte są wszystkie szkoły, przedszkola i żłobki. Zamknięcie pierwotnie miało obowiązywać do 25 marca, później przedłużono ten czas do 10 kwietnia.