Andrzej Duda przygotował ustawowe rozwiązanie dotyczące aborcji. Kancelaria prezydenta ma nadzieję, że uspokoi to nastroje po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego z zeszłego czwartku. Projekt jest już w Sejmie. Prezydent proponuje w nim możliwość przerywania ciąży w przypadku wad letalnych i wysokiego prawdopodobieństwa, że dziecko urodzi się martwe lub z wadą prowadzącą do śmierci.

Propozycje prezydenta mają jeden cel – zawężenie interpretacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Według informacji dziennikarza RMF FM, aborcja nie będzie dozwolona w przypadku zespołu Downa u dziecka, ale projekt ma zawierać szczegółową listę chorób i wad letalnych, kiedy aborcja będzie dopuszczalna – właśnie ze względu na znaczące uszkodzenie płodu.

Ta zmiana ma spowodować, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego nie będzie interpretowane tak radykalnie i jednoznacznie, choć oczywiście jest to wciąż propozycja bardziej retoryczna, niż obowiązujący od 27 lat kompromis. Prezydencki projekt jest już w Sejmie. Izba będzie mogła się nim zająć na przyszłotygodniowym posiedzeniu, jeśli tak zdecyduje PiS. Andrzej Duda chciałby, żeby projekt uspokoił nieco protestujących na ulicach polskich miast.