Zakaz hodowli zwierząt futerkowych, ograniczenie uboju rytualnego, zwiększenie kompetencji organizacji pozarządowych i częstsze kontrole schronisk – zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Od dłuższego czasu uważaliśmy, że w Polsce trzeba wprowadzić zupełnie nowy porządek prawny, jeśli chodzi o ochronę zwierząt – przekazał podczas konferencji prasowej prezes Prawa i Sprawiedliwości. – Przygotowaliśmy ustawę w tej sprawie, jestem przekonany, że poprą ją wszyscy dobrzy ludzie – dodał.

O nowym porządku prawnym dotyczącym ochrony zwierząt i gotowym w związku z nim projekcie o nazwie „piątka dla zwierząt” poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Projekt zakłada m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych, ograniczenie uboju rytualnego, zwiększenie kompetencji organizacji pozarządowych i częstsze kontrole schronisk.

– W Polsce trzeba wprowadzić zupełnie nowy porządek prawny, jeśli chodzi o ochronę zwierząt. Względy, które za tym przemawiają, mają charakter humanitarny, ale jest także jeszcze jeden wzgląd. W Polsce bardzo często mówi się o europeizacji, że Polska powinna być jak Europa. To czasem jest celne, a czasem nie warto się wzorować na państwach, które leżą na zachód od naszych granic. Ale na pewno to jest celne, jeśli mówimy o tym, żeby w Polsce humanitarne standardy odnoszące się do zwierząt były nie gorsze, a nawet może lepsze jeszcze niż w krajach na zachód od naszej granicy – powiedział szef PiS na wtorkowej konferencji w Warszawie.

Jak zaznaczył Jarosław Kaczyński, przygotowana ustawa, jest tą, którą z pewnością poprą wszyscy dobrzy ludzie w Polsce. – Liczymy tu także na poparcie ponadpartyjne, bo to nie jest kwestia polityczna, to jest kwestia związana z tym wszystkim, co się określa jako humanitaryzm i co odnosi się do ludzkiej dobroci, uczciwości – mówił prezes PiS.