Zamiast śmiechów i radości najmłodszych, wkrótce w tym miejscu może pojawić się coś zupełnie innego. Wszystko za sprawą będącej od dłuższego czasu w likwidacji tamtejszej Spółdzielni Mieszkaniowej. Zamiast przekazać nieruchomość gminie tak jak pierwotnie planowano kiedy samorządem rządził Krzysztof Atras, trafiła ona w prywatne ręce. Mieszkańcy, którzy poinformowali nas o tym fakcie nie kryli oburzenia – tym bardziej, że znajdujący się na działce plac zabaw wybudowano ze środków publicznych.

– Sprzedaliśmy kotłownie oraz jedną z działek. W tym roku chcemy sprzedać biuro spółdzielni. Żeby zakończyć proces wygaszania, musimy całkowicie pozbyć się mienia, dlatego wystąpimy z prośbą do Rady Gminy o przejęcie pozostałych nieruchomościmówił jeszcze w 2016 roku ówczesny przewodniczący Rady Nadzorczej Spółdzielni Krystian Sominka.

Dyskusje w sprawie przekazania nieruchomości na rzecz gminy toczyły się latami. Teren jest o tyle ważny dla mieszkańców, że znajduje się na nim plac zabaw. Jeszcze przed ostatnimi wyborami samorządowymi nikt nie mówił o sprzedaży a przekazaniu terenu gminie. Ówczesna Rada Gminy Świerzno podjęła uchwałę o przejęciu nieruchomości, lecz po wyborczej klęsce Krzysztofa Atrasa, spółdzielnia w likwidacji zmieniła zdanie i postanowiła obiekt sprzedać. Rozmowy w tej sprawie z gminą prowadził radny Krystian Sominka zasiadający w Radzie Nadzorczej – czyli organie nadzoru – od 2012 roku.

Oburzenia sprzedażą nie kryją młodzi mieszkańcy Stuchowa. Z nieruchomością może teraz stać się w zasadzie wszystko. – Skoro wcześniej można było przekazać to po co sprzedawali komuś prywatnie? Liczyliśmy, że Krystian będzie ciągnął do ludzi a nie jakichś interesów spółdzielczych. Mam nadzieję, że nowy Wójt pokaże że zależy mu na naszych dzieciach i zrobi jakiś plac zabaw – mówi jedna z naszych Czytelniczek.

Jest mi przykro, że radny Krystian Sominka lobbował przez długi czas w interesie sprzedaży placu przez spółdzielnię mieszkaniową, a nie działał w interesie gminy – czyli mieszkańców Stuchowa, tak aby ten plac przekazać na rzecz gminy Świerzno – powiedział w rozmowie z naszą redakcją Radosław Drozdowicz.

Gmina nie oglądając się na nikogo przygotowała wniosek o dofinansowanie na budowę nowego placu. Temat poruszył w trakcie ostatniej sesji Wójt.

W związku ze sprzedażą placu zabaw przez spółdzielnię, napisałem projekt na dofinansowanie nowego placu, który planujemy umiejscowić koło świetlicy na gminnej nieruchomości – powiedział na sesji budżetowej wójt Radosław Drozdowicz