Przed nami Narodowy Program Szczepień na Covid-19, który ruszy w styczniu, a w szerokim zakresie – w lutym. Skorzystajmy z niego, spędźmy też świąteczny czas w kameralnym gronie, nie dopuśćmy do tego, by ktoś, komu szczepionka może uratować życie, nie doczekał się jej – zaapelował premier Mateusz Morawiecki. W przedświątecznym wystąpieniu szef rządu przepraszał też za niedogodności, z którymi aktualnie mierzą się Polacy.

– Zwracam się do tych, którzy w ostatnich dniach, tygodniach i miesiącach stracili swoich bliskich z powodu COVID-19, a także innych chorób. Bliskich, którzy po raz pierwszy nie będą mogli z nimi zasiąść przy wigilijnym stole: Proszę przyjąć moje najgłębsze wyrazy współczucia i słowa wsparcia. Apeluję zatem do nas wszystkich: spędźmy ten świąteczny czas w kameralnym gronie – naprawdę najbliższych nam osób. W te święta każdy z nas może obdarować innych najbardziej wartościowym prezentem, w tym wciąż niespokojnym czasie. Ten prezent to autentyczna troska o zdrowie drugiego człowieka. Przestrzeganie obostrzeń i daleko idące ograniczenie kontaktów w najbliższym czasie – to wciąż najlepsze sposoby na przezwyciężenie trzeciej fali koronawirusa, tej trzeciej fali zapowiadanej przez epidemiologów” – dodał.

Jak ocenił, „żaden polityk – żaden premier, żaden minister zdrowia, a nawet żaden lekarz – nie zdławią tej epidemii lepiej niż nasza zbiorowa odpowiedzialność – zbiorowa odpowiedzialność i społeczna dyscyplina”. Premier zwrócił się także do tych, którzy w ostatnim czasie stracili swoich bliskich z powodu Covid-19, a także innych chorób – „bliskich, którzy po raz pierwszy nie będą mogli z nimi zasiąść przy wigilijnym stole”. „Proszę przyjąć moje najgłębsze wyrazy współczucia. To niewyobrażalna strata dla państwa rodzin, ale i wielka strata dla naszego narodu” – powiedział szef rządu.