Mamy złożone zamówienia na 45 mln dawek szczepionki przeciw Covid-19; szczepionki będą darmowe, dobrowolne i dwudawkowe – poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu nakreślił również jak będzie wyglądał proces szczepień.

Premier podkreślał na konferencji prasowej, że aby przyszły rok był „ostatnim rokiem koronawirusa” trzeba przestrzegać zasad bezpieczeństwa oraz przeprowadzić proces szczepień. Polska podpisała odpowiednie umowy i mamy już złożone zamówienia na 45 mln dawek z firmami takimi jak Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, Johnson&Johnson – poinformował Morawiecki.

Zaznaczył, że Polska jest gotowa podpisać kolejne umowy i czeka jedynie na sygnał ze strony Komisji Europejskiej. Poinformował, że obecnie przygotowywany jest system logistyczny dotyczący szczepień. Szczepionki będą darmowe, dobrowolne i dwudawkowe – poinformował szef rządu. Premier był pytany również o koszty zakupu szczepionki przeciwko Covid-19. Koszt zakupu to od 5 do 10 mld zł w zależności od tego, ile jeszcze szczepionek dodatkowo kupimy – powiedział. Zaznaczył, że „budżet państwa polskiego musi być dostosowany do największych wyzwań”.

Przyznał, że koszt zakupu szczepionki jest bardzo wysoki dla Polski. Ale stać nas na niego. Musi nas być na niego stać i dokonaliśmy odpowiednich zmian w budżecie, oszczędności, by szczepienia mogły się odbywać natychmiast, jak Europejska Agencja Leków zatwierdzi szczepionkę – powiedział Morawiecki.

W pierwszej kolejności chcemy, żeby szczepieniu poddani zostali nasi obywatele z czterech grup – zawodowych, ale także wiekowych – odpowiedział premier zapytany na konferencji prasowej kto w pierwszej kolejności będzie mógł zaszczepić się przeciwko koronawirusowi. Najpierw – jak poinformował – szczepienia będą dostępne dla wszystkich służb medycznych, które są „na pierwszej linii frontu”. Wymienił w tym kontekście lekarzy, pielęgniarki, diagnostów, laborantów, ratowników medycznych. Oni wszyscy, którzy tylko taką decyzję podejmą, będą mogli się zaszczepić w pierwszej kolejności – powiedział szef rządu.

Następnie zaszczepić będą mogli się mieszkańcy domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych, a „w następnej kolejności czy równolegle” – przedstawiciele służb mundurowych. Służby mundurowe – nasi policjanci, nasi pracownicy różnych służb mundurowych, którzy udzielają się bardzo intensywnie w walce z Covid-19, ale także Wojska Obrony Terytorialnej, wojska operacyjne, czy inni pracownicy mundurowi – wyliczał Morawiecki.