W opublikowanym w czwartek filmie premier Mateusz Morawiecki odniósł się także do tematu szczepień na koronawirusa. Szef rządu zapowiedział, kto otrzyma ją jako pierwszy.

– Na spotkaniu z radą medyczną, w gronie najlepszych specjalistów w Polsce, rozmawialiśmy o tym, kiedy i w jaki sposób dostarczyć szczepionkę wszystkim Polakom – mówił premier.

Czy szczepienia będą dobrowolne? Premier odpowiedział.

– Ustaliliśmy, że szczepienia będą w pełni dobrowolne, a jednocześnie powszechnie dostępne. W pierwszej kolejności szczepionkę otrzymają ci, którzy są najbardziej zagrożeni: seniorzy, osoby z przewlekłymi chorobami, a także służby medyczne. Także w tej najbliższej kolejności udostępnimy ją personelowi medycznemu, naszym wspaniałym lekarzom i pielęgniarkom oraz wszystkim, którzy będą na to zdecydowani.

„Dziś mamy szczepionkę na wyciągnięcie ręki”

– To będzie ogromne przedsięwzięcie logistyczne. Jesteśmy cały czas w kontakcie z przedstawicielami producenta pierwszej szczepionki na koronawirusa firmy Pfizer i wiemy dokładnie, czego potrzeba, by przechowywać i dystrybuować ten niezwykle cenny preparat. Zabiegamy o jak największe i jak najszybsze dostawy. Rozmawiamy też z innymi firmami farmaceutycznymi, które są na dobrej drodze przygotowania kolejnych rozwiązań. Jeszcze wczoraj szczepionka wydawała się odległą nadzieją. Dziś mamy ją na wyciągnięcie ręki, a w przyszłym roku, mam nadzieję, że na początku stanie się ona tą bronią, która pozwoli nam ostatecznie pokonać wirusa i wrócić do normalności. Polska jest gotowa na ten kontrofensywę.

– Pamiętajmy jednak – zanim szczepionka do nas dotrze, czeka nas jeszcze co najmniej długich kilkanaście tygodni, kilka miesięcy, w których możemy polegać przede wszystkim na sobie nawzajem. Niech dobre wieści z tego tygodnia będą dla nas najlepszą motywacją. Bądźmy dla siebie szczególnie dobrze i wyrozumiali. Głęboko wierzę w to, że uśmiechy na twarzach naszych dzieci biegnących do szkoły, zobaczymy w niedługim czasie.