– Szczepienia, pomoc finansowa dla najbardziej poturbowanych, ratowanie miejsc pracy – to są nasze priorytety, powiedział w trakcie dzisiejszej konferencji prasowej Premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu odniósł się także do pojawiających się w opinii publicznej informacji o luzowaniu obostrzeń. 

Dzisiaj musimy brać pod uwagę to co dzieje się w Polsce i poza granicą. Polscy medycy będą brali udział w pomocy w walce z pandemią na Słowacji. Będziemy pracować nad protokołami sanitarnymi, mówiącymi o tym co robić jeśli sytuacja będzie się poprawiała. My tego nie wykluczamy, postaramy się na początku przyszłego tygodnia je zakomunikować. Te zmiany nie zależą jedynie od liczby zakażeń, zgonów czy ilości łóżek z respiratorami. Sytuacja jest jednak dynamiczna, bo nowa mutacja wirusa sprawia, że dziś musimy zachować daleko idącą pokorę wobec scenariuszy. Być może będą one bardziej pozytywne, ale może sytuacja się pogorszy i obostrzenia będziemy przez jakiś czas utrzymywać – powiedział Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podkreślił, że Państwo pełną mocą stara się pomoc wszystkim, którzy ucierpieli finansowo w wyniku wprowadzonych obostrzeń.

Działa postojowe, działa program bezpłatnych subwencji i dotacji oraz wiele innych elementów, które są w praktycznym użyciu i działaniu to nasza stanowcza odpowiedź na trud w którym znalazły się Polskie firmy. Wiem jak jest Wam ciężko, wiem jak jest trudno patrzeć na budowany przez lata biznes, na portfel klientów który topnieje. Z tą pandemią jest jednak tak, że wszystko wróci do normalności w miarę szybko, jak tylko uda się uzyskać zbiorową odporność. Wtedy ruszymy gospodarczo mocno do przodu. Drugi i trzeci kwartał to będą dobre i mocne kwartały szybkiego odbicia dla Polski – stwierdził Premier.