Ograniczenie ruchu społecznego to główne założenie nowych obostrzeń wprowadzanych w sobotę przez rząd Mateusza Morawieckiego. Będzie to przedłużenie nauczania zdalnego, zamknięcie obiektów kulturalnych, galerii handlowych, ograniczenie działalności hoteli to nowe obostrzenia wprowadzane od soboty.

Po analizie szef rządu zdecydował, że nauczanie zdalne będzie prowadzone także w klasach 1-3 a nie tylko 4-8. Nauczyciele otrzymają bon w wysokości 500 zł do wykorzystania na elementy pomagające prowadzić pracę zdalną. Od soboty zostaną zamknięte teatry, kina, muzea.

– Chcemy zmniejszyć ruch społeczny, to zdaniem wszystkich specjalistów pomoże w realizacji strategii walki z pandemią – stwierdził Morawiecki.

Obiekty hotelarskie będą dostępne dla gości odbywających podróże służbowe. W mniejszych sklepach będzie mogła przebywać jedna osoba na 10 metrów kwadratowych. Sklepy w galeriach handlowych będą zamknięte z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek oraz punktów usługowych. Zmiany potrwają co najmniej do 29 listopada.

Jeżeli to nie pomoże, krok za tym jest tylko całkowity lockdown czyli zamknięcie handlu, usług aby powstrzymać dalszy rozwój pandemii – dodał Morawiecki.