Dwa tygodnie lockdownu dla branży gastronomicznej, nauczanie zdalne dla dzieci od 4 klasy wzwyż szkół podstawowych, ograniczone samodzielne przemieszczanie się młodzieży od 8 do 16, zakaz grupowania się powyżej 5 osób, to jednak nie wszystko. Rząd wprowadza program „ochrona seniorów” mający na celu nieprzemieszczanie się osób powyżej 70 roku życia.

Uruchamiamy korpus wsparcia seniorów przez szerokie zaangażowanie organizacji, harcerzy, wojsk obrony terytorialnej tak aby zachęcić wszystkich seniorów do pozostania w domach – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Gastronomia od soboty będzie mogła działać jedynie w postaci zamówień na wynos. Szef rządu wyjaśnił, dlaczego w jego ocenie wprowadzana jest edukacja zdalna dla dzieci od czwartej klasy szkoły podstawowej.

W grupie osób do 11-12 roku życia poziom zakażeń jest trzykrotnie mniejszy niż 13-14 lat. Ma to naukowe uzasadnieni. Poza tym, te maluchy, dla nich bardzo ważna jest edukacja przedszkolna, szkolna, w trybie stacjonarnym jest to dla nich jeszcze ważniejsze ze względów psychicznych – tłumaczył Premier.

Mateusz Morawiecki zaapelował o ograniczenie kontaktów społecznych, częstsze mycie rąk, wietrzenie pomieszczeń oraz wgranie aplikacji STOP Covid.

Musimy zastosować się do tych rygorów i jestem przekonany, że wspólnie przetrwamy ten krytyczny czas – powiedział szef Rządu.