Przestrzegamy przed udostępnianiem kodów do przelewów internetowych komukolwiek, szczególnie za pośrednictwem komunikatorów internetowych i podczas zakupów online. Szczególną ostrożność należy zachować przy transakcjach finansowych „Na BLIK-a”.

Sprawca włamał się na konto jednego z portali społecznościowych mieszkańca Pyrzyc. Następnie do jego znajomego wysłał wiadomość z prośbą o dokonanie płatności za paczkę w kwocie 500 złotych za pośrednictwem kodu BLIK, bo on nie ma takiej możliwości. Niczego nie podejrzewający mężczyzna podał kod. Niestety równie szybko okazało się, że padł ofiarą oszustwa.

Oszuści działają zazwyczaj w ten sam sposób, najpierw włamują się na konto ofiary na portalu społecznościowym i za pomocą komunikatora wysyłają z niego wiadomości do znajomych z prośbą o konieczności dokonania opłaty tłumacząc się nagłą potrzebą, a to że właśnie stoją przy kasie i zapomnieli portfela, bądź muszą pilnie zapłacić za bilet. W następstwie proszą o podanie kodu BLIK, za pomocą którego zapłacą za zakupy lub dzięki któremu wypłacą pieniądze z bankomatu. Niczego nieświadoma ofiara w przekonaniu, że pożycza pieniądze znajomemu udostępnia kod, a w rzeczywistości pieniądze trafiają w ręce oszusta.

Ofiarą oszusta można też paść na aukcjach internetowych podczas zakupów. Sprzedający nie podając nr konta przy wpłacie za pomocą kodu BLIK obiecują natychmiastową wysyłkę zakupionego towaru. Niczego nieświadomy kupujący jest przekonany, że po udostępnieniu kodu, towar zostanie szybko do niego wysłany udostępnia kod. Oszuści w tego typu transakcjach pozostają całkowicie anonimowi.

Pamiętajmy!

By pod żadnym pozorem nie wysyłać kodu BLIK, tylko poprosić o nr konta, dane do przelewu lub wysyłkę za pobraniem, a w obecności kuriera sprawdzić paczkę. Podczas zakupów internetowych, kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania. Weryfikujmy wszelkiego typu „super” okazje i korzystajmy ze sprawdzonych portali aukcyjnych, które w razie problemów posiadają ubezpieczenie transakcji. Zanim komukolwiek przekażemy kod BLIK, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa! Równie ważne jest chronienie swoich haseł.

KWP