213-4042

Policjanci z Komendy Powiatowej w Kamieniu Pomorskim rozpoczęli sprawdzenia punktów sprzedaży materiałów pirotechnicznych. Policjanci sprawdzają, czy właściciele stoisk mają odpowiednie zezwolenia i nie sprzedają materiałów pirotechnicznych nieletnim. Rozpoczęte działania potrwają do Nowego Roku.

Funkcjonariusze sprawdzają pozwolenia na prowadzenie działalności oraz faktury potwierdzające pochodzenie środków pirotechnicznych oraz oznaczenia każdego towaru instrukcją obsługi tych artykułów w języku polskim. Zabroniona jest sprzedaż samoobsługowa oraz osobom nieletnim. Osoby prowadzące sprzedaż artykułów pirotechnicznych jest informowana o zasadach sprzedaży takiego towaru oraz konsekwencjach wynikających z niestosowania się do przepisów prawnych.

Szczególnie w okresie poprzedzającym „sylwester” obserwuje się wzrost liczby stoisk i punktów handlowych, w których można kupić tego typu niebezpieczne materiały. W związku z tym, dbając o bezpieczeństwo policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kamieniu Pomorskim, odwiedzali punkty handlowe, w których odbywa się przedsylwestrowa sprzedaż petard i ogni sztucznych.

Podczas tych działań prewencyjnych, funkcjonariusze apelowali do handlowców o rozwagę i rozsądek przypominając, iż zgodnie przepisami obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży materiałów pirotechnicznych dzieciom i młodzieży do lat 18. Niestosowanie się do tych przepisów jest przestępstwem zagrożonym karą nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

213-4043

Policja apeluje także, aby podczas odpalania fajerwerków i petard nie zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa: zanim odpalisz petardę zapoznaj się z instrukcją, nie trzymaj w dłoni zapalonej petardy, nie kieruj jej w ludzi ani w budynki, jeśli po zapaleniu lontu petarda nie działa, nie podchodź i nie sprawdzaj z bliska co się stało.

Pamiętajmy: kupujmy petardy w sprawdzonych sklepach, a nie na ulicznych straganach i bazarach, fajerwerki dopuszczone do sprzedaży powinny mieć instrukcję w języku polskim określającą zasady bezpiecznego użytkowania, a także nazwę producenta lub importera oraz znak dopuszczenia produktu do sprzedaży. Na opakowaniu powinna być data ważności produktu, nie odpalajmy petard w stanie nietrzeźwym oraz w miejscach i okolicznościach mogących narazić na niebezpieczeństwo inne osoby.

Ważne: – nieletni podczas odpalania fajerwerków powinni być pod czujną opieką dorosłych.