Jednorazowe nagrody dla ponad 50 tysięcy policjantów oraz podwyższenie uposażeń dla około 200 funkcjonariuszy z kadry kierowniczej. KGP w związku z działaniami w dobie pandemii koronawirusa przeznaczyła na nagrody dla policjantów 54 miliony złotych – ustalił reporter RMF FM Krzysztof Zasada.

Szeregowi funkcjonariusze dostaną co najmniej tysiąc złotych brutto. Szefostwo KGP argumentuje, że policjanci pełniąc służbę w sanitarnych punktach kontrolnych, na granicach, czy kontrolując osoby na kwarantannie, wykonywali obowiązki z narażeniem zdrowia a nawet życia. W związku ze zwalczaniem epidemii – jak to ujęła Komenda Główna Policji – policjanci ponad siedem milionów razy sprawdzali osoby na kwarantannie.

Jeżeli chodzi o kadrę kierowniczą policji, zdecydowano o podwyższeniu dodatków funkcyjnych średnio o 500 złotych. Decyzja objęła około 200 komendantów, ich zastępców, dyrektorów czy naczelników policji. Trzeba pamiętać, że to stały składnik wynagrodzenia, mający także wpływ na przyszły wymiar emerytury. KGP  tłumaczy, że dodatki nie były podnoszone od dawna. Dodatkowo – w dobie pandemii koronawirusa – kadra kierownicza policji wyrobiła nadgodziny, za które nie otrzymuje ekwiwalentu. Dlatego pobory dowódców wzrosły.

Policjanci (…) wielokrotnie rezygnowali z zaplanowanych urlopów, a ci, którzy musieli być objęci kwarantanną, natychmiast po jej zakończeniu wracali doi służby, aby wesprzeć koleżanki i kolegów. Od początku wprowadzenia stanu epidemii polscy policjanci, na zasadzie wielokrotności, wykonali aż 1 727 796 służb związanych tylko i wyłącznie ze zwalczaniem pandemii – czytamy w oświadczeniu KGP.

Wszystkim policjantom na stanowiskach wykonawczych zostanie wypłacony również ekwiwalent za przepracowane nadgodziny. Wszystkie środki finansowe, przyznane policjantom, pochodzą z budżetu policji i nie wymagały pozyskania funduszy z innych źródeł – zapewnia KGP