20 grudnia 2019 roku policjanci ruchu drogowego przeprowadzą ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „Prędkość”. Mimo iż nadrzędnym celem działań będzie egzekwowanie od kierujących przestrzegania obowiązujących ograniczeń prędkości, policjanci będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.
W 2019 roku kierujący pojazdami (głównie samochodami osobowymi) spowodowali ponad 25 tys. wypadków drogowych, w wyniku których zginęło 2087 osób, a przeszło 30 tys. zostało rannych. Mimo tego, że główną przyczyną powstawania wypadków było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, to najbardziej śmiercionośną przyczyną pozostaje, niezmiennie od lat, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. To właśnie nadmierna prędkość towarzysząca wypadkom drogowym w 2019 r. doprowadziła do śmierci 726 osób. Co istotne, jest ona groźna nie tylko dla kierujących i ich pasażerów, ale również dla pieszych. W przypadku potrąceń pieszych, nawet nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości zmniejsza szanse przeżycia człowieka. Warto zaznaczyć również, że przy dużych prędkościach nawet najbardziej bezpieczny samochód nie daje kierowcy i pasażerom gwarancji na przeżycie.
Od 18 maja 2015 r. w Polsce obowiązuje przepis skutkujący zatrzymaniem prawa jazdy kierującemu, który przekroczył prędkość powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym. Na początku wejścia w życie tej regulacji zauważalne było znaczne zmniejszenie prędkości pojazdów w Polsce. Mniej było również zdarzeń drogowych skutkujących obrażeniami ciała bądź śmiercią. Niestety z biegiem lat intensywność oddziaływania przepisu na kierujących znacznie zmalało. W tym roku odnotowaliśmy ponad 47 tys. kontroli drogowych spowodowanych takim przekroczeniem prędkości. Liczba ta jest bardzo niepokojąca, ponieważ w porównaniu z analogicznym okresem 2018 r. wzrosła o blisko 70%.
Celem policyjnych działań jest ograniczenie liczby zdarzeń drogowych. W akcji zostaną wykorzystane radiowozy oznakowane i nieoznakowane, również wyposażone w wideorejestratory oraz ręczne mierniki prędkości. Zarówno statyczne punkty pomiaru prędkości, jak i pomiary prowadzone dynamicznie, możemy spotkać przede wszystkim w miejscach występowania zagrożeń bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
(BRD KGP)
10 komentarzy
Gosc mówi:
Gru 19, 2019
o godzinie 19:18
Ja proponuję również zrobić kontrolę nawierzchni dróg powiatowych i gminnych z samego rana jak jest szklanka na drogach i ukarać mandatami instytucję odpowiedzialne za stan dróg. Proszę ” Bezpieczna droga”
Anonim mówi:
Gru 20, 2019
o godzinie 17:52
Dokładnie, drogi są dziurawe i popękane. A jak jest lodowisko to znowu zima zaskoczyła drogowców. Co roku to sam kabaret…
Obiektywny mówi:
Gru 19, 2019
o godzinie 15:16
Na oglądał się ktoś głupiego Emila i pisze teraz głupoty że nie powinno się mandatów dostawać..
Anonim mówi:
Gru 19, 2019
o godzinie 12:34
Tak Oczywiście rano osiągnęłem mega prędkość na lodowisku na drodze.Nawet 50 nie szło jechać a piaskarki ani jednej
Anonim mówi:
Gru 19, 2019
o godzinie 12:09
Zakaz udziału dzieci w polowaniach „nie służy ich dobru psychicznemu” powiedział wiceprezes PSL. Masakra, każą już peseluchy dzieciakom polować ?
Anonim mówi:
Gru 19, 2019
o godzinie 10:58
Napiszcie jeszcze gdzie i o ktorej bedziecie stali. Czym bedzie przeprowadzony pomiar bo chyba nie iskrami?… Kontrole powinny byc przeprowadzane w miejscach w ktorych ich nie bylo od 10-leci wtedy zaskoczą kierowców..
Anonim mówi:
Gru 19, 2019
o godzinie 10:45
Kontrola powinna być co dzień.
Mieszkaniec. mówi:
Gru 19, 2019
o godzinie 10:40
A po chwalcie się jakimi urządzeniami policjanci mierzą tę prędkość? I ilu straciło prawo jazdy a nie powinno.
Anonim mówi:
Gru 19, 2019
o godzinie 8:50
Ja prdle. Znowu jakaś porąbana policyjna akcja. Dajcie sobie już spokój z tymi Waszymi akcjami. A tak na codzień to już nie kontrolujecie prędkości?
Józek rybak mówi:
Gru 19, 2019
o godzinie 10:20
Do mądrych to ty nie należysz