Okres zimowy to niewątpliwie najtrudniejszy czas dla osób bezdomnych, dlatego kamieńscy policjanci wyruszyli z pomocą skierowaną właśnie do osób żyjących na ulicy. Funkcjonariusze podczas prowadzonych działań informują osoby bezdomne o instytucjach świadczących pomoc społeczną oraz nakłaniają do skorzystania z ogrzewalni. Trwająca zima to nie tylko sprawdzian dla służb chroniących życie i zdrowie, ale przede wszystkim jest to sprawdzian dla naszej ludzkiej wrażliwości na los innych osób.

Gdy temperatura powietrza obniża się, najbardziej narażonymi osobami na wychłodzenie organizmu są przede wszystkim osoby bezdomne, nieporadne życiowo i pozostające w okolicznościach zagrażających ich życiu i zdrowiu, dlatego kamieńscy policjanci podczas działań sprawdzają miejsca grupowania się osób bezdomnych na terenie Kamienia Pomorskiego i nakłaniają takie osoby do skorzystania z ogrzewalni.

Narażone na zamarznięcie w tym okresie, są także osoby nietrzeźwe, przebywające na wolnym powietrzu czy w pomieszczeniach opuszczonych. Spędzenie nocy na trawniku, ławce lub przystanku może zakończyć się tragicznie.

Jeżeli zauważymy osobę narażoną na wychłodzenie, podejdźmy i zapytajmy, czy potrzebuje ona pomocy, a następnie, jeżeli osoba wymaga pomocy, zadzwońmy na telefon alarmowy 112. Telefon odbierze operator Centrum Powiadamiania Ratunkowego, który po krótkim wywiadzie zadysponuje na miejsce odpowiednie służby. Czasami zaledwie jeden telefon może uratować ludzkie życie.

Apelujemy do mieszkańców o pomoc, jeśli widzą Państwo osobę bezdomną lub śpiącą na dworze, a z różnych powodów nie chcą Państwo podejść i sprawdzić czy osoba ta potrzebuje pomocy należy jak najszybciej zawiadomić Policję. Każda taka informacja zostanie sprawdzona. Natychmiast na miejsce skierowany zostanie patrol i jeżeli będzie taka potrzeba funkcjonariusze odwiozą osobę do szpitala, ogrzewalni lub w miejsce dla niej bezpieczne.

st.post. Katarzyna Jasion