1 lipca 2020 roku wchodzą w życie nowe stawki VAT. Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowego rozporządzenia w tej sprawie. Dotyczy towarów i usług, dla których obniżana jest stawka podatku od nich.

Nowe stawki VAT miały być stosowane od 1 kwietnia 2020 roku, poza obniżonymi stawkami VAT dla e-booków i e-prasy, które weszły w życie 1 listopada 2019 roku. Wdrożenie przepisów zostało jednak przesunięte na początek lipca w związku z kryzysem wywołanym pandemią COVID-19. Ministerstwo Finansów w lipcu 2019 roku po przyjęciu przez Sejm nowelizacji ustawy o VAT, która wprowadza nową matrycę stawek tego podatku, zwracało uwagę, że dzięki nowelizacji uproszczone zostaną przepisy oraz obniżone stawki na niektóre popularne produkty. Komunikaty w sprawie zmian w cenach niektórych produktów opublikowały duże sieci handlowe.

Biedronka poinformowała w komunikacie, że potanieją między innymi owoce egzotyczne, w tym banany, ciastka, niektóre przyprawy i pieluchy dla dzieci. W związku z wejściem nowej matrycy VAT, sieć rozpoczęła obniżkę cen we wtorek – 30 czerwca. „Jeden z najpopularniejszych produktów kupowanych w sieci Biedronka, czyli banany jest już dostępny taniej w cenie 4,85 zł, a nie 4,99 zł za kilogram jak w czerwcu 2020 r. Awokado kosztujące wcześniej 2,49 zł za 100 g, obecnie można nabyć w cenie 2,39 zł za 100 g” – czytamy w komunikacie.

Ponadto bułeczki śniadaniowe, które klienci kupowali dotąd za 5,99 zł, będą kosztowały 5,75 zł. Drożdżówka z serem potanieje z 2,19 zł na 1,99 zł, a wafle warte wcześniej 99 gr będzie można kupić za 79 gr. Dodatkowo 90 sztuk pieluch, które 1 czerwca kosztowały 54,99 zł, od 1 lipca można będzie nabyć za 49,99 zł.

Sieć Lidl poinformowała, że blisko 1000 produktów dostępnych w stałej ofercie kupimy taniej o różnicę w wysokości podatku. Są to między innymi pieczywo, owoce i warzywa, niektóre produkty mleczarskie, wybrane orzechy, produkty dla dzieci i niemowląt oraz artykuły higieniczne dla kobiet. Do komunikatu dołączono także przykłady obniżek.

Bułka śniadaniowa fitness, która teraz kosztuje 0,99 zł, po obniżce będzie kosztowała 0,96 zł. Bagietka z masłem czosnkowym będzie kosztowała 2,41 zł, a nie 2,49 zł. Mniej zapłacimy także na przykład za ogórki małosolne, które po obniżce podatku będą kosztowały 5,81 zł, a nie 5,99 zł.

Obniżone stawki

Obniżenie stawki podatku VAT obejmuje:

 owoce tropikalne i cytrusowe, niektóre orzechy jadalne, skórki owoców cytrusowych lub melonów – do 5 procent, czyli zostaną objęte stawką jak wszystkie owoce (obecnie są opodatkowane 8-procentową stawką),

– pieczywo każdego rodzaju oraz ciastka zostaną objęte 5-procentową stawką (obecnie pieczywo i wyroby ciastkarskie są objęte trzema stawkami: 5, 8 i 23 procent w zależności od terminu przydatności do spożycia lub daty minimalnej trwałości),

– zupy, buliony, żywność homogenizowana i dietetyczna będą opodatkowane stawką 5 procent (obecnie jest 8 procent),

– musztarda, słodka papryka (przyprawa) oraz niektóre przyprawy przetworzone (na przykład pieprz, tymianek) zostaną objęte 8-procentową stawką (obecnie 23 procent),

– książki wszelkiego rodzaju: drukowane, na dyskach i taśmach oraz innych nośnikach, jak również w formie elektronicznej (e-booki) – będą miały 5-procentową stawkę (obecnie e-booki i niektóre książki opodatkowane są 23-procentową stawką VAT),

– żywność dla niemowląt i małych dzieci, a także smoczki, pieluszki oraz foteliki samochodowe będą objęte stawką 5 procent (obecnie 8 procent), podobnie jak artykuły higieniczne (podpaski, tampony higieniczne, pieluchy).

Wzrost stawek

Klienci muszą przygotować się jednak, że za niektóre produkty możemy zapłacić więcej niż do tej pory. Nowa matryca zakłada bowiem wzrost stawki podatku VAT dla:

– niektórych przypraw nieprzetworzonych (na przykład kmin, szafran, kurkuma) – stawka wzrośnie z 5 do 8 procent,

– homarów i ośmiornic, innych skorupiaków, mięczaków i bezkręgowców wodnych (między innymi kraby, langusty, krewetki, ostrygi, małże, ślimaki) oraz przetworów z nich, a także kawioru i dań sprzedawanych w placówkach gastronomicznych, których składnikiem są wspomniane produkty, dotychczas opodatkowane 5-procentowym VAT, teraz będą obciążone 23-procentową stawką,

– lodu używanego do celów spożywczych i innych celów chłodniczych – wzrost z 8 do 23 procent.