Miały zniknąć z obiegu 8 stycznia, jednak wszystko wskazuje na to, że tak się nie stanie. Naczelna Izba Lekarska opublikowała pismo z Ministerstwa Zdrowia, w którym resort zapewnia, że lekarze będą mogli wystawiać po 8 stycznia recepty papierowe również w sytuacjach nieprzewidzianych ustawą. Lekarzom nie grożą też żadne kary, za niewystawianie e-recept.

Od 8 stycznia 2020 r. wchodzi w życie obowiązek wystawiania przez lekarzy elektronicznych recept. Wiele wskazuje jednak na to, że rewolucja tego dnia nie nastąpi. Ministerstwo Zdrowia przekazało izbom aptekarskim pismo, w którym „zmiękcza” obowiązek wystawiania e-recept. Dopuszcza dalsze wystawiania recept papierowych bez konsekwencji dla lekarzy.

Jak działa e-recepta Lekarz wystawi w komputerze e-receptę Otrzymasz SMS z 4-cyfrowym kodem albo mail z załączoną w PDF informacją o e-recepcie Lekarz może równię dać ci wydruk informacyjny W aptece masz trzy możliwości: – podasz kod z SMS i PESEL swój lub osoby dla której kupujesz lek – farmaceuta może zeskanować kod umieszczony w PDF, który masz w mailu – jeżeli otrzymałeś wydruk informacyjny, farmaceuta na tej podstawie wyda ci lek.