Płaca minimalna w 2021 rok wzrośnie o 200 zł i wyniesie 2800 zł – podało Centrum Informacyjne Rządu. Z kolei minimalna stawka godzinowa wyniesie 18,30 zł. Płaca minimalna w przyszłym roku będzie pierwszą od momentu wybuchu kryzysu podczas pandemii koronawirusa. We wtorek projektem podniesienia płacy minimalnej zajmował się rząd na swoim posiedzeniu.

Projekt ten przed miesiącem został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Zgodnie z nim od przyszłego roku minimalne wynagrodzenie będzie wynosiło 2,8 tys. zł, a minimalna stawka godzinowa 18,30 zł. To takie same stawki, jakie wcześniej rząd zaproponował Radzie Dialogu Społecznego (RDS).

Obecnie płaca minimalna wynosi 2,6 tys. zł, a stawka godzinowa 17 zł. Rząd szacuje, że z nowych przepisów skorzysta ok. 1,7 mln pracowników, którzy otrzymują wynagrodzenie na poziomie minimalnego wynagrodzenia za pracę. Skutki zmian odczują również pracodawcy, którzy poniosą wyższe koszty wypłaty wynagrodzeń. Szacuje się, że będzie to dotyczyło ok. 2 mln pracodawców, w tym ok. 1,8 mln mikroprzedsiębiorców.

„Prognozy dotyczące stopy bezrobocia w 2021 r. prezentowane przez ekspertów krajowych i międzynarodowych wskazują na to, że efekt epidemii będzie odczuwalny przede wszystkim w 2020 r., zaś w 2021 r. sytuacja powinna się ustabilizować lub poprawić. Podwyższenie minimalnego wynagrodzenia za pracę pozytywnie wpłynie na sytuację finansową gospodarstw domowych, podnosząc dochody pracowników wymagających szczególnej ochrony w czasie kryzysu wywołanego epidemią COVID-19” – napisano w projekcie.