Burmistrz Kamienia Pomorskiego, w towarzystwie Dyrektora Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej oraz swoich współpracowników dokonał symbolicznego przekazania placu budowy pod inwestycję związaną z rekonstrukcją wnętrza parteru Kurii Dziekana – Dworku von Kleista w Kamieniu Pomorskim. Przypomnijmy, w MHZK stanie warta blisko 2,5 mln złotych wystawa obrazująca dzieło Ewalda von Kleista i jego następstwa dla rozwoju elektrostatyki. Na ten cel gmina pozyskała ponad 2 mln złotych dofinansowania. 

– Jest to projekt, który przede wszystkim ma trafić do turystów i gości odwiedzających nasze miasto. Poprawi on także rangę naszego Muzeum, co gwarantuje osoba Pana Dyrektora Grzegorza Kurki, który walczył o niego od kilku lat, a dziś jak żartuje każdego dnia przebywa w muzeum i nie śpi, aby wszystko się udało – powiedział Burmistrz.

Wystawa będzie w pełni multimedialna, co pozwoli w najlepszy sposób przybliżyć postać naukowca i jego wpływu na rozwój elektrostatyki na świecie. Dlatego też na wystawie oprócz dokonań Ewalda von Kleista pokazane będą inne czołowe postacie tamtego okresu jak np. ojciec założyciel Stanów Zjednoczonych Benjamin Franklin, który za pomocą butelki lejdejskiej wykonywał własne doświadczenia z elektrycznością.

Nie widzieliśmy co zrobić i w pewnym momencie pojawiła się taka idea, że może warto tego von Kleista ożywić. Trwało to siedem lat, a dziś jest szansa, aby odkryć go na nowo i pokazać nie tylko nam tu w Kamieniu, ale także na Pomorzu Zachodnim, czy w kraju. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie obecny Burmistrz oraz marszałek Olgierd Geblewicz, który przyznał nam dofinansowanie – stwierdził Grzegorz Kurka.