Piwo zdrożeje? Posłowie partii rządzącej zgłosili projekt, który zakłada wyrównanie stawki akcyzy na piwo z tą, która obowiązuje w przypadku mocniejszych alkoholi. To oznacza aż czterokrotny wzrost podatku!

Autorzy projektu chcą podwyższenia akcyzy na piwo o tyle, by zrównać ją z akcyzą na alkohole spirytusowe. Zgodnie z ustawą z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, stawka akcyzy na piwo wynosi 8,57 zł za każdy procent mocy piwa na daną objętość (od 1 hektolitra). Jak podaje „Fakt”, w przypadku mocnych alkoholi akcyza wynosi 62,7 złote.

Bartłomiej Morzycki, dyrektor generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego w Polsce – Browary Polskie podkreślił w rozmowie z dziennikiem „Fakt„, że konsekwencje podwyżki odczują także branże powiązane z branżą piwowarską. ZPPP już po 10-procentowym podniesieniu akcyzy ostrzegał, że dalsze podnoszenie akcyzy na piwo doprowadzi do spadku konkurencyjności piwa produkowanego w Polsce. Tym samym zwiększy się niekontrolowany import z sąsiednich rynków.