To miał być kolejny finansowy zastrzyk dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami pandemii COVID – 19. Miał, bo zapowiadane przez Urząd Marszałkowski środki, których dysponentem był Wojewódzki Urząd Pracy „rozeszły się” w niespełna 11 minut. Niektórzy nie zdążyli nawet poprawnie wypełnić wniosku aplikacyjnego, aby po ostatecznym kliknięciu przeczytać, że pula środków została przekroczona.

Własnie zakończył się nabór wniosków o dofinansowanie przedsiębiorstw grantami unijnymi, które prowadził Wojewódzki Urzad Pracy w Szczecinie. 50 mln zł rozeszło się w kilkanaścieminut. Ale jak? Wyglądało dziwnie, to mało powiedziane. Po otwarciu możliwości składania wniosków, gdy przedsiębiorca wpisał swoje dane, cały czas pojawiały się komunikaty, że w zapisie są błędy. Po 20 minutach pojawił się komunikat, że złożone wnioski przekroczyły pulę przewidzianą w projekcie. I nabór został zakończony. To jakaś lipa. Jak działa taki system? Czy możliwe, by WUP miał wcześniej listę firm, które chce wesprzeć grantami i cała akcja była wyłącznie mistyfikacją? Na jakiej podstawie system wskazywał błędy we wnioskach, które zresztą sam generował. Kto z Waszego regionu wnioski składał, albo próbował złożyć a komu się udało? Powinno być to sprawdzone i anulowane. To nie było ani normalne, ani uczciwe. Sprawdźcie komu się udało i w jaki sposób? Myślę, że wielu przedsiębiorców jest teraz w szoku – irytuje się jedna z naszych czytelniczek.

Ekspresowy nabór wniosków wystartował w poniedziałek o 8:30. Nabór trwał dokładnie 11 minut. Kiedy kwota przekroczyła 64 miliony złotych, system automatycznie został zamknięty, co oznacza realizację ok. 2 tysięcy wniosków.

– Opublikowanie listy zajmie nam kilka dni, następnie osoby, które otrzymały grant zostaną poproszone o złożenie odpowiednich dokumentów – mówi w rozmowie z portalem wSzczecinie.pl Andrzej Przewoda, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy. – Kwota, która była w naborze, została rozdysponowana. Wiedzieliśmy niestety, że wszystkim się nie uda. Dla wszystkich warunki były takie same, od tygodnia dostępna była wersja demo. Niestety nie byliśmy w stanie zrobić więcej, niż przygotować system informatyczny. To pieniądze z RPO dedykowane dla przedsiębiorców, to pełna pula oszczędności. W tej formule raczej umiarkowana szansa, że pojawi się podobny nabór – tłumaczy.

Zachodniopomorski Pakiet Grantowy to 50 milionów złotych przeznaczonych na wsparcie zachodniopomorskich przedsiębiorców z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jednak kwota zarezerwowanych dzisiaj środków to 64 miliony złotych. Skąd ta nadwyżka? Jak wyjaśnia dyrektor WUP, po weryfikacji formalnej, część przedsiębiorców zostanie pewnie zdyskwalifikowana. Przypomnijmy, by ubiegać się o grant należało wykazać trzymiesięczną stratę spowodowaną pandemią koronawirusa na poziomie minimum 50% w porównaniu z rokiem 2019. Obniżenie progu z 70% do 50% to inicjatywa zachodniopomorskich przedsiębiorców, którzy chcieli, aby dostępność środków z Regionalnego Programu Operacyjnego była większa, niż pierwotnie założył Urząd Marszałkowski.