Podwyżka płacy minimalnej w 2021 roku niesie za sobą podniesienie składek ZUS. W ujęciu rocznym za składkę przedsiębiorcy zapłacą nawet ponad 185 złotych więcej – wynika z wyliczeń „Faktu”.

Jak przypomina „Fakt”, wysokość składek ZUS jest uzależniona od prognozy przeciętnego wynagrodzenia. W założeniach do przyszłorocznego budżetu zawarta została kwota 5259 złotych. Na tej podstawie dziennikarze dziennika wyliczyli, ile wyniesie składka ZUS w 2021 roku. Z wyliczeń wynika, że składka miesięczna dla osób będących na tzw. pełnym ZUS wzrośnie o 15,43 złotych miesięcznie. Rocznie daje to już podwyżkę w wysokości ponad 185 złotych.

Obecnie pełny ZUS wynosi 1431,48 złotych łącznie ze składką chorobową i składką zdrowotną. „Fakt” zauważa, że niepewną obecnie jest jest ta ostatnia składka, ponieważ jej wysokość jest ustalana na podstawie przeciętnego wynagrodzenia w czwartym kwartale poprzedniego roku. Dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego ocenił, że średnia płaca w 2020 roku może sięgnąć poziomu 5,5 tys. złotych. Na tej podstawie dziennikarzom wyszło, że w przyszłym roku miesięczne składki ZUS wyniosą 1431,48 złotych.