Od dziś na terenie całej Unii Europejskiej obowiązuje zakaz sprzedaży papierosów mentolowych. To rewolucja zwłaszcza na polskim rynku tytoniowym, bo z tzw. mentoli korzystała prawie jedna trzecia nałogowych palaczy. Obowiązujący od dziś zakaz sprzedaży wynika z dyrektywy tytoniowej Unii Europejskiej, jeszcze z 2014 roku.

Zakaz ma poprawić nasze zdrowie, ale jest też wymiar ekonomiczny – Polska jest jednym z największych na świecie producentów takich mentolowych papierosów.  Polskie fabryki tytoniowe rocznie wysyłają za granicę papierosy o wartości ponad 4 miliardów euro. Głównie do Niemiec.  Co trzeci produkowany u nas papieros był mentolowy.

Co teraz? Fabryki miały czas żeby przestawić się na produkcję papierosów klasycznych. Do Unii Europejskiej produkowanych krajowo papierosów mentolowych nie sprzedamy, bo tam jest zakaz. Na wschód też nie, bo tam fabryki legalne i nielegalne oferują tańsze produkty. Zakaz sprzedaży mentoli to także ogromne wyzwanie dla polskich pograniczników, bo trzeba spodziewać się wzmożonego przemytu.