Choć pojawiła się informacja, że kina będą mogły wznowić działalność od 12 lutego, to okazuje się, że nie wszystkie miejsca zdecydują się na ponowne otwarcie. Dla widzów pozostaną zamknięte kina Helios, a inne sieci, jak Multikino i Cinema City, poważnie się zastanawiają, czy opłaca im się uruchamianie kin przy tak zmiennej i niepewnej sytuacji.

– W połowie lutego otworzymy część miejsc, które do tej pory był niedostępne – poinformował premier Mateusz Morawiecki. Od 12 lutego – poza m.in. hotelami i miejscami noclegowymi – otwarte zostaną kina, teatry, filharmonie i opery do 50 proc. dostępnych miejsc na widowni.

Nie wszystkie instytucje kultury zdecydują się na otwarcie. Dla widza pozostaną zamknięte kina sieci Helios. Swoją decyzję wyjaśnił Tomasz Jagiełło, prezes sieci kin Helios. Sceptycznie do pomysłu szybkiego otwarcia kin podeszli również zarządzający inną siecią, czyli Multikinem. W oświadczeniu przekazali, że muszą sprawdzić, czy otwarcie im się opłaca.

Zaznaczono, że otwarcie kin jest warunkowe, a po dwóch tygodniach ta decyzja może zostać cofnięta. „W związku z tym spółka Multikino S.A., aby podjąć decyzję o otwarciu swoich kin, musi zapoznać się z rządowym rozporządzeniem zawierającym szczegóły dotyczące zasad, na jakich można ponownie otworzyć kina oraz skonsultować się z dystrybutorami filmowymi, by ocenić możliwość pozyskania premierowych filmów w tak krótkim czasie” – podano w oświadczeniu.

– Sieć kin Helios nie otworzy swoich obiektów w połowie lutego 2021 r., pomimo rządowej decyzji o takiej możliwości. Ponowne uruchomienie 50 kin w całej Polsce w zaostrzonym reżimie sanitarnym jest trudną logistycznie i kosztowną operacją – nie ma możliwości przeprowadzenia jej, jak powiedział premier, warunkowo na 2 tygodnie. To absurdalna propozycja, której kosztów mogą nie udźwignąć operatorzy kin. Otwarcie kin wymaga przede wszystkim przygotowania repertuaru i rozmów z dystrybutorami filmowymi, a następnie promocji wprowadzanych na ekrany tytułów, a na to potrzeba minimum około 4 tygodni” – przekazał w oświadczeniu do mediów Tomasz Jagiełło, prezes sieci kin Helios.