Pod koniec tego tygodnia rząd najprawdopodobniej ogłosi otwarcie hoteli – dowiedzieli się dziennikarze RMF FM. Miałoby to nastąpić od 14 lutego. To w tej chwili najpoważniej rozważany przez rząd scenariusz. Ostatecznej decyzji jeszcze nie ma.

Rząd poważnie rozważał otwarcie hoteli już tydzień temu i trzy tygodnie temu. Wtedy się nie udało. Decyzja będzie zależała przede wszystkim od sytuacji koronawirusowej u naszych sąsiadów, czyli m.in. w takich krajach jak Niemcy, Czechy czy Słowacja. W Polsce sytuacja pandemiczna jest ustabilizowana, ale wiadomo, że z naszych hoteli mogliby korzystać obcokrajowcy. Jeżeli wśród nich będzie szalał wirus, to obiekty noclegowe pozostaną zamknięte.

Równocześnie z hotelami rząd będzie chciał powrotu otwierać szerzej szkół. Takie rozwiązanie jest rozpatrywane, bo gdyby hotele zostały otwarte a szkoły częściowo zamknięte, to wiele rodzin masowo wyjechałoby na ferie. Rządzący chcą tego uniknąć. Od poniedziałku otwarte są galerie handlowe, a także instytucje kultury takie jak np. muzea. W sklepach przestały obowiązywać godziny dla seniorów, co uzasadniono planowanym zaszczepieniem tej grupy wiekowej.