Nad Polskę nadciąga orkan „Barbara”. Już są pierwsze efekty silnego wiatru. Wiejący wiatr uszkodził linie energetyczne w kilku miejscach. Strażacy z całego powiatu mają ręce pełne roboty. Silny wiatr łamie drzewa.
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie ostrzega przed wystąpieniem w subregionie nadmorskim silnego wiatru o średniej prędkości 45 km/h do 60 km/h, z porywami do 110 km/h, z zachodu i północnego – zachodu. Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 13:00 dnia następnego. Najmocniejsze podmuchy jednak spodziewane są w godzinach nocnych. W przypadku wystąpienia niebezpiecznego zjawiska należy:
- Obserwować zmiany pogody i śledzić komunikaty nadawane przez lokalne rozgłośnie radiowe i stacje telewizyjne.
- Zamknąć i zabezpieczyć przed samoczynnym otwarciem okna, drzwi balkonowe. Nie podchodzić do okien, naprzeciwko których rosną drzewa. Zabrać z balkonów i parapetów okien wszystkich przedmioty, które mogą być porwane przez wiatr.
- Zabezpieczyć lub uprzątnąć meble ogrodowe i inne lekkie przedmioty znajdujące się na zewnątrz posesji.
- Nie parkować samochodów pod drzewami , liniami energetycznymi, wysokimi kominami, tablicami reklamowymi i w bezpośrednim sąsiedztwie starych budynków.
- Ograniczyć do niezbędnego minimum wychodzenie na zewnątrz budynków, aż do osłabnięcia wiatru. Przebywając poza budynkami, schronić się
w bezpiecznych miejscach, unikając przechodzenia pod drzewami, liniami energetycznymi, tablicami reklamowymi lub wzdłuż ścian starych budynków. - Sprawdzić miejsca pobytu wszystkich domowników i osób z najbliższego otoczenia. W miarę możliwości poinformować ich o zbliżającym się niebezpieczeństwie.
- Pływając po akwenach, jak najszybciej zawinąć do najbliższej przystani lub przybić do brzegu i zacumować jednostkę.
- Podróżując samochodem, zachować szczególną ostrożność wyjeżdżając z terenu zabudowanego i z lasu na otwartą przestrzeń.
- W przypadku uszkodzeń sieci energetycznej, gazowej lub wodno-kanalizacyjnej, nie podejmować się napraw na własną rękę. Wezwać specjalistyczne pogotowie naprawcze.
- Bezwzględnie podporządkować się poleceniom wydawanym przez władze lokalne i kierujących akcją ratowniczą.
- Szukając pomocy, wzywać straż pożarną (tel. 998), pogotowie ratunkowe (tel. 999), policję (tel. 997) lub korzystać z telefonu alarmowego „112”.
Będziesz świadkiem groźnego zjawiska? Przyślij informacje, zdjęcia oraz wideo na kontakt@kamienskie.info lub 883 270 113.
13 komentarzy
Krystian mówi:
Gru 27, 2016
o godzinie 17:05
Często sie słyszy jaka praca w straży to lekka robota i duzo czasu wolnego bo przeciec tylko kilka służb w miesiącu,to teraz jeden z drugim spróbujcie sie dostać do straży… nie jestescie w stanie jeden z drugim przejść W-F juz nie mówiąc o późniejszej nauce z pomocy medycznej,sprzętu itd.takze komentarze typu ze straż to lekka robota zostawcie dla siebie,a Ci co sa juz w straży i pracują te 10 dni w
Miesiącu to widocznie na pocili sie i z pewnością sie im należy.
Anonim mówi:
Gru 27, 2016
o godzinie 12:03
Bez przesady. Rękawa sobie nie urwą. Dużo wcześniejsza emerytura zobowiązuje do czegoś. A w końcu ile tych wiatrów w roku jest ? W sumie niewiele. Jurto już będzie cicho.
Strażak mówi:
Gru 27, 2016
o godzinie 11:17
Powiedz które JRG da mi te 4800zl to lecę…
Bystrixx mówi:
Gru 27, 2016
o godzinie 6:51
Na marinie łódka zatonęła.
Anonim mówi:
Gru 27, 2016
o godzinie 6:00
Panowie energetycy,zdrowie!
Anonim mówi:
Gru 27, 2016
o godzinie 5:39
Policja cały czas pracuję bez względu na pogodę a strażacy mają ręce pełne pracy w zła pogodę. Ale robota nie cukrujcie tak bo strażAcy mają najlepsza pracę i płacę pracują 10 dni w miesiącu biorą 4800 zł pensji i jak mają zła pogodę wiatry to się jaracie jak dzieci bo strażacy…….
Anonim mówi:
Gru 27, 2016
o godzinie 10:02
4800 to nawet komendant nie zarabia idioto ? Jaki z ciebie kretyn. Masakra
Anonim mówi:
Gru 27, 2016
o godzinie 12:33
chciałem napisac to samo ale dałem sobie na luz… koles nie ma pojęcia o czym pisze nawet
Kk mówi:
Gru 27, 2016
o godzinie 11:12
I to mówi Policjant ;)? Przeciez mogł zmienic profesje, każdy chyba ma swój wybór ;)? Chyba że chodzi o sprawność fizyczną, to fakt policjanci mają słabsze:>
Anonim mówi:
Gru 27, 2016
o godzinie 13:56
…………………………………………………………………………..
ANONIM mówi:
Gru 28, 2016
o godzinie 8:19
Nie tylko policja ma dyżury całodobowe. Pogotowie Ratunkowe, Energetyczne i wiele innych.
Przy ładnej pogodzie, wypadek na drodze, to kto ma pełne ręce roboty a kto wypełnia papierki i obserwuje? Każdy ma taką pracę jaką sobie wybrał i nie ma się co licytować. Jedno jest pewne dyżur w trybie alarmowym to nie jest taki miód jakby się laikom wydawało.
Ewa mówi:
Gru 26, 2016
o godzinie 23:45
No szacunek dla strażaków, ręce pełne roboty, ale na anomalie pogodowe nic nie zrobimy, :-(
Anonim mówi:
Gru 26, 2016
o godzinie 21:35
panowie Strażacy jak zwykle będą zapierniczać, szacunek chłopcy