O odszkodowanie za działanie niepożądane szczepionek przeciw Covid-19 będą mogły ubiegać się osoby hospitalizowane przynajmniej 14 dni lub te, które doznają wstrząsu anafilaktycznego – poinformował na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał świadczenie kompensacyjne będzie się wahało w przedziale od 10 tys. zł aż do 100 tys. zł.

Szef resortu zdrowia na konferencji prasowej przedstawił założenia Funduszu Kompensacyjnego. Zapowiedział, że świadczenie kompensacyjne będzie wynosiło od 10 tys. zł do 100 tys. zł.

Osoby, które będą uprawnione do takiego odszkodowania w ramach takiej uproszczonej procedury, to będą osoby, które wymagają hospitalizacji przez co najmniej 14 dni – to jest jeden bardzo ważny warunek – lub, podkreślam ‘lub’, a nie ‘i’ osoby, u których wystąpił wstrząs anafilaktyczny, który spowodował konieczność obserwacji lub hospitalizacji co najmniej 14-dniowej – przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Dodał, że odnosząc ten warunek do trwających szczepień, to „jedna osoba w kraju po wykonaniu tych 250 tys. szczepień ma w ogóle potencjał by być kwalifikowaną do takiego odszkodowania”.