„Tajemnice Golczewskiej Żabki” to tytuł projektu Stowarzyszenia Społeczny Komitet Remontu Kościoła Parafialnego w Golczewie, który zyskał dofinansowanie z Programu Społecznik na lata 2019-2021. Finał projektu, to odsłonięcie przez Burmistrza Golczewa Pana Macieja Zielińskiego figury Żabki wykonanej przez artystę – rzeźbiarza Stanisława Motykę z Kamienia Pomorskiego.

Nowy wizerunek Żabki umieściliśmy przy fontannie w centrum Golczewa. Na pewno z nadejściem wiosny, gdy zazieleni się miejsce wokół jej nowego lokum i fontanna napełni się wodą przyciągnie ona niejednego amatora pamiątkowych zdjęć z Żabką – symbolem Golczewa. Całości wydarzenia towarzyszyły duże obostrzenia epidemiczne, stąd w tak ważnym dla niej dniu towarzyszyło jej tak niewiele osób. Dokładnie 110 lat wcześniej zainstalowano pierwszy pomnik Żabki nieopodal wzgórza zamkowego. W umieszczonej pod figurką, kapsule czasu, napisano, że pomnik jest dowodem wdzięczności za uratowanie mieszkańców Golczewa od zarazy. Miejmy nadzieję, że i kolejny jej wizerunek będzie i nam się z Golczewem wolnym od zarazy kojarzył.

Dziękujemy za żabki, które zostały przygotowane w Domu Kultury przez dzieci na dzisiejsze wydarzenie. Ich prace przekazała na ręce Prezesa Stowarzyszenia Pani Dyrektor Dorota Opiła-Skubisz. Dziękujemy przedstawicielce partnerskiego Stowarzyszenia Pani Marii Chodoń, za prezentację wierszy o naszej Żabce i Golczewie. Autorką wierszy jest członek SPZG Pani Janina Szelc. Dziękujemy Pani Mai Jacuniak z Urzędu Miasta za wsparcie w promocji naszych zamierzeń. Dzięki wsparciu uzyskanemu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego z Programu Społecznik na lata 2019-2021 mogliśmy nie tylko ufundować rzeźbę Żabki, ale wzbogaciliśmy się również o namiot i pięć składanych ławeczek, które pomogą nam w dalszej realizacji zadań.

Zarząd Stowarzyszenia
Społeczny Komitet Remontu Kościoła Parafialnego w Golczewie