W sobotę 30 listopada 2019 roku, w wieku 91 lat odeszła Pani Honorata Proszko z Wolina. Honorata Proszko urodziła się 24 listopada 1928 roku w miejscowości Landwarowo w rejonie trockim na terenie obecnej Litwy. Po napaści Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 roku wraz z rodziną została wywieziona na Syberię, gdzie spędziła 6 lat. Po wojnie wróciła do Polski i osiedliła się na Mazurach, gdzie poznała Czesława Proszko – ukrywającego się przed władzami komunistycznymi byłego żołnierza 24 Brygady Armii Krajowej. W 1948 roku zawarli związek małżeński i zamieszkali w Węgorzewie na Mazurach. W 1956 roku Państwo Proszko przyjechali na ziemie zachodnie i osiedlili się w Wolinie.

Pani Honorata całe swoje życie była aktywna społecznie. Zorganizowała w Wolinie Koło Gospodyń Wiejskich, którego przez wiele lat była Przewodniczącą. Spełniając oczekiwania wolińskiej młodzieży bardzo zaangażowała się w budowę sali gimnastycznej w Wolinie. Na bazie Spółdzielni Pracy „Cepelianka” w Świnoujściu zorganizowała w Wolinie zakład produkcyjny tkanin i galanterii krawieckiej, który w systemie zwartym i chałupniczym dał zatrudnienie 80 kobietom z Wolina i okolic.

Pani Honorata była wielką miłośniczką literatury. O książkach mówiła „to są moje przyjaciółki”. Wspólnie z mężem byli miłośnikami historii, a wiedzą i własnymi życiowymi doświadczeniami chętnie dzielili się na spotkaniach z młodzieżą szkolną. To wielka strata dla całej społeczności Gminy Wolin.

Cześć Jej pamięci!
Burmistrz Wolina
wraz z pracownikami UM Wolin