Od nowego roku za gaz zapłacimy blisko 4,5 proc. mniej. Prezes Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził właśnie nową taryfę. To trzecia obniżka cen gazu dla gospodarstw domowych od stycznia 2020 roku.

Urząd Regulacji Energetyki wyjaśnił w komunikacie, że w nowej taryfie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Obrotu Delalicznego na 2021 r. ceny gazu są niższe o 4,5 proc. Z kolei stawki i opłaty abonamentowe pozostały na niezmienionym poziomie.

Urząd podkreślił, że oznacza to spadek średnich płatności w części rachunku dotyczącej obrotu (cena za paliwo gazowe oraz opłata abonamentowa – przyp. red.) o 4,1 proc. dla: odbiorców używających zarówno gazu wysokometanowego, jak i gazów zaazotowanych Ls i Lw. Do obniżki cen przyczyniły się niskie ceny gazu na Towarowej Giełdzie Energii.

„Ceny gazu na rynku hurtowym są najniższe od wielu lat. Nowa taryfa dla PGNiG Obrót Detaliczny jest trzecią kolejną zatwierdzoną przez regulatora obniżką cen gazu dla odbiorców w gospodarstwach domowych” – wskazał cytowany w komunikacie prezes URE Rafał Gawin.

Jak przypomniano, ceny gazu w zatwierdzonych przez Prezesa URE taryfach PGNiG OD uległy obniżeniu od stycznia 2020 r. o 2,9 proc., od lipca 2020 r. o 10,6 proc. a od stycznia 2021 r. o kolejne 4,5 proc. URE poinformowało ponadto, że odbiorcy w gospodarstwach domowych obsługiwani przez PGNiG OD, oprócz kosztów zakupu gazu, płacą również za transport błękitnego paliwa – czyli dystrybucję.