Będę rekomendował na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, by od soboty cała Polska była strefą czerwoną – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu poinformował na antenie Polsat News, że będzie rekomendował na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, by od przyszłego tygodnia nauczanie w wyższych klasach szkół podstawowych odbywało się zdalnie lub w sposób hybrydowy. Jak mówił, decyzja w tej sprawie ma zostać ogłoszona w czwartek.

Mamy też taką liczbę powiatów czerwonych – około 317 – i 88 proc. populacji (mieszka w strefie czerwonej – PAP), że również będę rekomendował, abyśmy podjęli taką decyzję, żeby cała Polska od soboty była strefą czerwoną – oświadczył szef rządu.

 Szef rządu był pytany w Polsat News, czy ustawa „o medykach” nie jest przyjmowana za późno; dopytywano go, czy nie można było wprowadzić zapisu o obowiązku noszenia maseczek do ustawy, zamiast wprowadzać go jedynie rozporządzeniem.

Prawnicy, z którymi uzgadnialiśmy rozporządzenie (dotyczące obostrzeń), za każdym razem podkreślali, że rozporządzenie jest wystarczające. Ale ponieważ pojawiły się takie głosy i zaczęły pojawiać się ponownie, to w uzgodnieniu z opozycją, bo takie głosy były też ze strony opozycji, my wpisaliśmy to do ustawy. To nie znaczy, że wcześniejsze regulacje były nieprawidłowe, ale jest pewna hierarchia aktów prawnych: jest rozporządzenie, jest ustawa, jest konstytucja – powiedział premier.

Podkreślił, że ustawa jest ważniejsza od rozporządzenia. Wpiszemy to i wszelkie niepewności zostaną usunięte – stwierdził szef rządu.

Jakie obostrzenia obowiązują?
Limit osób w sklepach to pięć osób na jedną działającą kasę dla sklepów powierzchniowych do 100 metrów kwadratowych. Dla większych sklepów to jedna osoba na 15 metrów kwadratowych
Działalność gastronomiczna jest możliwa od godz. 6 do 21, potem możliwe tylko wydawanie posiłków na wynos
Zakaz organizacji imprez okolicznościowych takich jak wesela
Maksymalnie 1 osoba na 7 metrów kwadratowych w kościołach
Zgromadzenia publiczne dozwolone do 10 osób
W transporcie publicznym nie może być zajętych więcej, niż 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc
Zamknięte są aquaparki, baseny i siłownie