Od dzisiaj, z powodu gwałtownego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem, cała Polska znajduje się w strefie żółtej. Oznacza to m.in., że w przestrzeni publicznej wszyscy musimy nosić maseczki: w sklepach, autobusach, ale także na ulicach. Również od dzisiaj w strefie czerwonej – z jeszcze ostrzejszymi restrykcjami – znajdują się 32 powiaty i sześć miast: Grudziądz, Sopot, Piotrków Trybunalski, Suwałki, Kielce i Koszalin.

O objęciu całego kraju restrykcjami strefy żółtej zdecydowano z powodu pogarszającej się sytuacji epidemicznej: w ostatnim czasie zanotowaliśmy serię rekordów nowych zakażeń koronawirusem oraz najwyższe od początku pandemii bilanse zgonów z powodu Covid-19. Co to oznacza?

W przestrzeni publicznej musimy zakrywać usta i nos: w sklepach, autobusie, na ulicy. W całym kraju w restauracjach, pubach i barach trzeba zachować bezpieczną odległość: na osobę powinny przypadać co najmniej 4 metry kwadratowe. W całym kraju nie można w tych miejscach tańczyć.

Ograniczono również czas, w którym mogą działać wszystkie lokale gastronomiczne: otwarte mogą być od 06:00 do 22:00 – z wyjątkiem dostawy żywności i produktów wydawanych na wynos. Wydarzenia kulturalne w przestrzeni zamkniętej odbywać się mogą przy zapełnieniu 25 procent miejsc dla publiczności, taka sama zasada obowiązuje w kinach.

W wydarzeniach kulturalnych w plenerze może uczestniczyć maksymalnie 100 osób – przy czym na jedną osobę musi przypadać co najmniej 5 metrów kwadratowych. Ponadto w całym kraju w zgromadzeniach może uczestniczyć maksymalnie 150 osób, które muszą zakrywać usta i nos i zachować minimum 1,5 metra odległości od siebie.

W strefie czerwonej natomiast obowiązuje od dzisiaj całkowity zakaz organizacji i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych, zaś w kinach zapełnionych może być 25 procent dostępnych miejsc. Za tydzień – w sobotę, 17 października – w życie wejdzie kolejne obostrzenie: w imprezach okolicznościowych, m.in. weselach, komuniach i w stypach, uczestniczyć będzie mogło do 75 osób w strefie żółtej i do 50 osób w strefie czerwonej.