Z powodu koronawirusa przyspieszyły prace nad wprowadzeniem wyższego limitu za płatności zbliżeniowe, bez użycia PIN-u. Kwota wzrośnie z 50 do 100 złotych. Od czwartku wyższy limit wprowadziła Visa, od piątku zrobi to Mastercard. Może się jednak zdarzyć, że nie wszędzie już teraz skorzystamy z nowej możliwości.

O zmiany organizacje kartowe zabiegały już od dłuższego czasu. Zgodę na podniesienie limitu z 50 do 100 złotych zarówno Mastercard, jak i Visa, otrzymały w 2018 roku. Zmiana musi być jednak przeprowadzona wspólnie z bankami. Wyższy limit planowo miał wejść w życie w drugiej połowie tego roku, prace jednak przyspieszyły. Visa ogłosiła, że od czwartku podnosi obowiązujący w Polsce limit dla transakcji zbliżeniowych, bez podawania PIN-u, z 50 do 100 złotych. Jutro nowe regulacje wprowadzi Mastercard.

„W odpowiedzi na oczekiwania regulatora, handlowców i konsumentów, 19 marca 2020 r. obowiązujący w Polsce limit dla transakcji zbliżeniowych Visa bez podawania PIN-u (50 zł), zostanie podniesiony do wysokości 100 zł” – podała Visa w komunikacie. Zaznaczono, że karty zbliżeniowe Visa spełniają takie same kryteria bezpieczeństwa jak tradycyjne karty Visa wyposażone w chip. „Każda transakcja jest chroniona dzięki wielu warstwom zabezpieczeń. Płatności zbliżeniowe, także w przypadku coraz chętniej wybieranych przez konsumentów płatności telefonem, zegarkiem czy innym urządzeniem z funkcją płatniczą, zapewniają użytkownikom kontrolę nad przebiegiem transakcji” – podano.