DSC01655

Bardzo rzadki gość odwiedził wyspę Wolin. Z całą pewnością można mówić o wyjątkowej ciekawostce ornitologicznej – mowa o łabędziu czarnym. „Rodzinne” strony łabędzia czarnego to Australia, obecność łabędzia czarnego na naszym kontynencie to zasługa angielskich żeglarzy, którzy pochwycili kilkanaście  osobników tego gatunku, aby zawieźć je do Europy w celach reprodukcyjnych – napisał jeden z naszych Czytelników.

Hodowla tych ptaków w Europie napotykała początkowo na poważny problem – brak sukcesu lęgowego, albowiem na Antypodach łabędź czarny gniazduje z reguły podczas tamtejszej wiosny, czyli w okresie europejskiej jesieni. Próby odchowania piskląt tego łabędzia podczas zimowych europejskich miesięcy, nie służyły rozwojowi jego hodowli. Jednak determinacja hodowców przyniosła owoce – w 1854 r. po raz pierwszy miał miejsce zakończony pomyślnie lęg łabędzia czarnego w Europie. Nabyte doświadczenie pozwoliło rozwinąć hodowlę tego gatunku na naszym kontynencie.

DSC01654

Angielskie łabędzie czarne zaczęły penetrować sąsiednie obszary – kilka par gniazduje na wyspach Jersey na Kanale La Manche, a jeden ptak widziany był już w północnej części Irlandii (Stajszczyk 2012). W Polsce, pierwsza  obserwacja wolno żyjącego łabędzia czarnego, miała miejsce w kwietniu 1990 r. w Kołobrzegu. Kolejne obserwacje  pochodzą z 1995 r. – jeden dorosły ptak obserwowany był najpierw w kwietniu w okolicach Leszna, następnie od maja do września na stawach milickich, by w październiku pojawić się na Mazowszu, w rejonie Piotrkowa Trybunalskiego z tego roku pochodzi też informacja o jednym osobniku, który pojawił się nad Zatoką Gdańską w Sopocie. W Polsce poza ogrodami zoologicznymi i prywatnymi hodowlami, parę lęgową obserwowano po 2000 r. w okolicach Raciborza. Część pojawiających się w Polsce łabędzi czarnych pozostawała na zimę. Jednego z nich obserwowano w styczniu 2009 r. na Odrze w Oławie (M. Stajszczyk, P. Łuciw & J. Regner – obserwacje własne).

Przedstawiciel Stowarzyszenia
na Rzecz Gospodarczego Rozwoju Gminy Wolin i Ochrony Środowiska.