Zbliża się zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji. Uwaga, niektórzy będą musieli wymienić telewizory. – Sprawdźmy też odbiorniki naszych rodziców, dziadków czy sąsiadów – apeluje urząd Komunikacji Elektronicznej.

Telewizję naziemną w standardzie cyfrowym odbieramy już od ok. 10 lat. W 2022 roku nastąpi kolejna rewolucja. Wiosną 2022 roku dotychczasowy sygnał DVB-T zacznie być powoli zastępowany sygnałem w standardzie DVB-T2/HEVC. Wprowadzenie nowego standardu będzie umożliwiało przesyłanie sygnału w jakości 4K. Zwiększy się też oferta programowa dla osób, które korzystają z naziemnej telewizji.

Zmiana oznacza, że wiele osób będzie musiało wymienić telewizor. Bo nie każde urządzenie będzie w stanie nowy sygnał odebrać. Konieczność wymiany telewizora nie dotyczy wszystkich. Osoby korzystające z usług sieci kablowych czy satelitarnych nie muszą się martwić.

Od stycznia 2020 roku w polskich sklepach nie wolno sprzedawać telewizorów, które do standardu DVB-T2/HEVC nie są dostosowane. Kupując nowy telewizor, trzeba dokładnie sprawdzić jego specyfikację. Kupując w sklepie internetowym, zwłaszcza mniej znanej marki, warto kierować się opiniami użytkowników.