Wszystkie terminy na zaszczepienie się w I kwartale 2021 roku zostały już zajęte. „Nie mamy wolnych terminów” – stwierdził otwarcie szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. „Mamy ponad 3 mln zajętych terminów – zarejestrowanych lub w trakcie szczepienia” – dodał. Zapewnił, że nie wynika to z problemów systemu, ale z braku szczepionek.

Szef KPRM dodał, że wielkości dostaw szczepionki zdecydowanie nie pokrywają się z zapotrzebowaniem w Polsce. Podkreślił, że – zgodnie z umową wynegocjowaną przez Komisję Europejską z dostawcami szczepionek – naszemu krajowi przysługuje do końca pierwszego kwartału liczba dawek pozwalająca na zaszczepienie 3,1 mln Polaków.

„I dziś mamy już zajętych terminów, zarejestrowanych lub w trakcie szczepienia, dla ponad 3 mln osób” – powiedział, dodając, że oznacza to, iż „w tej chwili nie mamy już wolnych szczepionek, wolnych terminów.

Michał Dworczyk zaapelował do seniorów, którzy chcą się jeszcze zapisać na szczepienia, by zostali w poniedziałek w domach i nie szli do przychodni. „Apelujemy do seniorów, tych, którzy chcą się zarejestrować, aby zgłaszali chęć zaszczepienia się telefonicznie przez SMS lub przez internet” – powiedział.

Podkreślił, że wciąż działa też infolinia 989, na którą może zadzwonić każdy senior i mimo że nie ma dzisiaj terminów do zarejestrowania się w konkretnych miejscach na szczepienie, to dzwoniący może zostawić swoje dane kontaktowe. „I jak się tylko w Polsce pojawią szczepionki, otrzyma informację zwrotną i zostanie umówiony na konkretny termin” – zapewnił Dworczyk.

Dodał, że chęć zaszczepienia się można zgłaszać również wysyłając sms na numer 664 908 556 lub zarejestrować się za pośrednictwem gov.pl/szczepimysie.