Wakacje to dla większości uczniów i studentów okres radości, wolności od obowiązków i wyjazdów z rówieśnikami, nawiązywania nowych znajomości i nowych doznań. Duża ilość czasu wolnego sprzyja eksperymentowaniu przez dzieci i młodzież z różnymi środkami psychoaktywnymi, w tym tzw. „dopalaczami”. 

W czasie wakacji nie należy zapominać o swoim zdrowiu i bezpieczeństwie. Podejmowanie właściwych decyzji i korzystanie z mądrych sposobów spędzania wolnego czasu pozwoli na szczęśliwe wakacje i bezpieczny powrót.

Bardzo duże zagrożenie dla zdrowia stanowią nowe środki psychoaktywne (dopalacze), które sprzedawane są jako wyrób kolekcjonerski z dopiskiem „nie do spożycia przez ludzi”. Osoby decydujące się na zażycie takiego środka robią to na własne ryzyko, ponieważ produkty te mają nieznany,  przypadkowy skład  chemiczny, co utrudnia pomoc
w przypadku wystąpienia zatrucia, powodując, wielonarządowe uszkodzenia ciała, udar, zawał serca, napad szału i śmierć. Wielokrotnie produkty posiadające tą samą nazwę handlową,  ten sam wygląd opakowania  i gramaturę, zabezpieczone u tego samego sprzedawcy, różnią się składem jakościowym i ilościowym. Konsumenci tych używek nigdy nie wiedzą co kupują, a w obrocie zdarzają się produkty zawierające w swoim składzie nawet kilka różnych substancji psychoaktywnych. 

OBJAWY ZAŻYWANIA NAROKTYKÓW/DOPALACZY

Wygląd zewnętrzny: przekrwione oczy, rozszerzone lub zwężone źrenice, zmieniona, blada i ziemista cera, owrzodzenia w okolicach nosa, spadek wagi. Zachowanie: napady złości, agresji, euforii lub obniżonego nastroju, dreszcze, bełkotliwa mowa, urojenia, brak zainteresowania ulubionymi zajęciami, izolowanie się od bliskich, nagłe zwiększenie zapotrzebowania na środki finansowe.

Objawy chorobowe: omdlenia, osłabienie, bóle głowy, bóle ciała, krwotoki z nosa, skoki temperatury, utrata przytomności, nagłe pogorszenie stanu uzębienia, nagłe zmiany ciśnienia, wymioty, padaczka. Gdzie szukać pomocy: 800 060 800  całodobowa bezpłatna infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego. Możemy uzyskać informacje na temat negatywnych skutków zażywania dopalaczy oraz o możliwościach leczenia. Infolinia jest także przeznaczona dla rodziców, którzy mają wątpliwości czy ich dzieci zażywają dopalacze.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kamieniu Pomorskim
Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia