Wakacje to dla większości uczniów i studentów okres radości, wolności od obowiązków i wyjazdów z rówieśnikami, nawiązywania nowych znajomości i nowych doznań. Duża ilość czasu wolnego sprzyja eksperymentowaniu przez dzieci i młodzież z różnymi środkami psychoaktywnymi, w tym tzw. „dopalaczami”.
W czasie wakacji nie należy zapominać o swoim zdrowiu i bezpieczeństwie. Podejmowanie właściwych decyzji i korzystanie z mądrych sposobów spędzania wolnego czasu pozwoli na szczęśliwe wakacje i bezpieczny powrót.
Bardzo duże zagrożenie dla zdrowia stanowią nowe środki psychoaktywne (dopalacze), które sprzedawane są jako wyrób kolekcjonerski z dopiskiem „nie do spożycia przez ludzi”. Osoby decydujące się na zażycie takiego środka robią to na własne ryzyko, ponieważ produkty te mają nieznany, przypadkowy skład chemiczny, co utrudnia pomoc
w przypadku wystąpienia zatrucia, powodując, wielonarządowe uszkodzenia ciała, udar, zawał serca, napad szału i śmierć. Wielokrotnie produkty posiadające tą samą nazwę handlową, ten sam wygląd opakowania i gramaturę, zabezpieczone u tego samego sprzedawcy, różnią się składem jakościowym i ilościowym. Konsumenci tych używek nigdy nie wiedzą co kupują, a w obrocie zdarzają się produkty zawierające w swoim składzie nawet kilka różnych substancji psychoaktywnych.
OBJAWY ZAŻYWANIA NAROKTYKÓW/DOPALACZY
Wygląd zewnętrzny: przekrwione oczy, rozszerzone lub zwężone źrenice, zmieniona, blada i ziemista cera, owrzodzenia w okolicach nosa, spadek wagi. Zachowanie: napady złości, agresji, euforii lub obniżonego nastroju, dreszcze, bełkotliwa mowa, urojenia, brak zainteresowania ulubionymi zajęciami, izolowanie się od bliskich, nagłe zwiększenie zapotrzebowania na środki finansowe.
Objawy chorobowe: omdlenia, osłabienie, bóle głowy, bóle ciała, krwotoki z nosa, skoki temperatury, utrata przytomności, nagłe pogorszenie stanu uzębienia, nagłe zmiany ciśnienia, wymioty, padaczka. Gdzie szukać pomocy: 800 060 800 całodobowa bezpłatna infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego. Możemy uzyskać informacje na temat negatywnych skutków zażywania dopalaczy oraz o możliwościach leczenia. Infolinia jest także przeznaczona dla rodziców, którzy mają wątpliwości czy ich dzieci zażywają dopalacze.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kamieniu Pomorskim
Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia
8 komentarzy
Typ mówi:
Sie 20, 2020
o godzinie 21:32
Palić sądzić zalegalizowac
Smakosz mówi:
Sie 20, 2020
o godzinie 6:11
Polecam jechać do Dargobadzia na bardzo dobre krysztalki
ANONIM mówi:
Sie 20, 2020
o godzinie 4:08
Pamiętajcie moi drodzy narkotyki to zło. Chyba że konopie indyjskie, one akurat złe nie są, bo np. w niektórych Stanach w USA są powszechnie legalne i odsetek przestępczości różnego rodzaju od czasu legalizacji się zmienił, ale to tylko jeden z przykładów..
Anonim mówi:
Sie 19, 2020
o godzinie 12:18
Atam na Milachowie biorą i nic im niejest. 😅
Anonim mówi:
Sie 19, 2020
o godzinie 12:03
gdyby przeszukali pewne samochody by się zdziwili
Anonim mówi:
Sie 19, 2020
o godzinie 9:21
Też myślę, że nie ma co eksperymentować. Trzeba mieć sprawdzonego dostawcę.
Anonim mówi:
Sie 19, 2020
o godzinie 15:50
No trzeba komuś oddawać swoje pieniądze, może być i sprawdzony
Anonim mówi:
Sie 19, 2020
o godzinie 9:09
Ja ktoś w to wpadł to jest stracony. Przegrał swoje życie.