Kolejny, czwarty już koncert 52. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim rozpoczął się dziś o godz. 19 w kamieńskiej Katedrze. Tym razem za kontuarem barokowych organów zasiądzie austriacki wirtuoz Franz Danksagmüller. W części kameralnej wystąpi zaś chór chłopięcy „Clifton College Choir”, którym kieruje Gérard’d du Toit. Zapraszamy do oglądania na żywo tego wydarzenia!

Artyści zaprezentują następujące utwory:

Johann Sebastian Bach (1685-1750) – 6 chorałów schüblerowskich BWV 645-650 (Wachet auf, ruft uns die Stimme,
Wo soll ich fliehen hin, Wer nur den lieben Gott lässt walten, Meine Seel erhebt den Herren, Ach bleib bei uns Herr Jesu Christ
Kommst du nun, Jesu, vom Himmel herunter)
Franz Dagsamüller (1969) – Improwizacja
Max Reger (1873-1916) – Preludium i fuga h-moll op. 56 n. 5
Johann Sebastian Bach – Preludium i fuga D-dur BWV 532
wyk. F. Danksagmüller

Anonim opr. G. du Toit – Non Nobis Domine
Albert Hay Malotte (1895-1964) – The Lord’s prayer
Andreas Maack – Abendfreden
Anoniopr. G. du Toit – Obi -yo-yo
Anonim opr. F. Khumalo – Plea for Africa
Alessandro Stradella (1639-1682) – Piéta Signore
César Franck (1822-1890) – Panis angelicus
African-American Spiritual – Over my Head
Leonard Cohen (1934) – Halleluja
wyk. Chór dyr. G. du Toit

Franz Danksagmüller podjął studia organowe w Wiedniu i Saarbrücken, w zakresie kompozycji – w Wiedniu, w zakresie muzyki elektronicznej – w Linzu. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów organowych (m. in. w Norymberdze). W latach 1995-2003 był asystentem na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu. Od roku 1999 do 2005 piastował stanowisko organisty katedry w St. Poelten. Koncertuje i prowadzi kursy mistrzowskie w całym świecie. Współpracował z orkiestrami Wiener Symphoniker i Berliner Symphoniker. Od 2005 roku jest profesorem gry organowej i improwizacji w Musikhochschule w Lubece. Komponuje muzykę kameralną, organową, chóralną i elektroniczną. Jego dzieła były wykonywane na festiwalach w Europie i na świecie.

Gerard’d du Toit pochodzi z Republiki Południowej Afryki. W 1992 roku ukończył Uniwersytet w Pretorii, uzyskując wykształcenie w zakresie prowadzenia chórów chłopięcych. W 1995 roku odbył podróż studyjną do Izraela, Egiptu i Europy w celu poznania warunków niezbędnych do przeprowadzenia konkursu chóralnego w RPA. Jest zapraszany do prowadzenia kursów mistrzowskich w Estonii i Słowenii oraz jako juror konkursów chóralnych. Jest kompozytorem i współpracuje z kompozytorami z terenu RPA i Estonii. W 2013 roku otrzymał nagrodę specjalną na międzynarodowym konkursie chórów we Florencji i został zaproszony do udziału w warsztatach podczas konkursu międzynarodowego w Bydgoszczy. Od stycznia 2015 roku pełni funkcję dyrektora muzycznego w szkole w Clifton.

Clifton College Choir działa przy jednej z najbardziej prestiżowych szkół prywatnych dla chłopców w prowincji KwaZulu-Natal w Republice Południowej Afryki. Muzyka odgrywa ważną rolę w życiu społeczności szkolnej – uczniowie są zachęcani do zapisywania się na indywidualne nauczanie gry na instrumencie (mając do wyboru udział w zajęciach orkiestry symfonicznej, jazzowej i zespołu estradowego). W lipcu 2016 roku chór odbywa swą pierwszą międzynarodową trasę, podczas której jego członkowie będą uczestniczyć w warsztatach chóralnych w Bydgoszczy oraz występować w wielu miastach.