Do końca tygodnia Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny ma opracować opinię dotyczącą organizacji kąpielisk i korzystania z nich w najbliższym sezonie letnim – dowiedział się reporter RMF FM. Ma to związek z pandemią koronawirusa i stanem epidemicznym w Polsce.

Organizatorzy kąpielisk czekają na wytyczne, ale konkretów na razie brak. Do końca tygodnia powstająca już opinia ma trafić do Głównego Inspektora Sanitarnego, który ją zamówił – przekazała reporterowi RMF FM Anna Dela z Państwowego Zakładu Higieny. – Pamiętamy przecież, jakie tłumy bywały na plażach – mówi Tomasz Augustyniak, dyrektor pomorskiego sanepid. Nie wyobrażam sobie, żeby takie zagęszczenie osób na plażach mogło być możliwe w związku z sytuacją epidemiologiczną – uważa dyrektor.

Zdaniem Augustyniaka zachowywania dystansu na plażach będzie obowiązywać. Maseczki – raczej nie, ale to przypuszczenia, bo na konkrety trzeba jeszcze poczekać.  Powstaje też pytanie, czy zmieni się sposób pracy ratowników – czy będą musieli pracować w środkach ochronnych.