Warsztaty muzyczne oraz taneczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, wyjątkowe koncerty oraz spotkania z artystami muzyki ludowej, warsztaty metodyczne dla nauczycieli oraz ogólnopolska konferencja naukowo-praktyczna – to tylko część z inicjatywy zrealizowanych przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej w CWM Grodno k. Międzyzdrojów w ramach projektu „Tutejsi: tradycje muzyczne Pomorza Zachodniego”. W miniony weekend odbyło się uroczyste zakończenie realizacji pilotażowej edycji projektu.

Podczas spotkania, obok podsumowania wszystkich inicjatywy, jakie odbyły się w ramach projektu, zostały zaprezentowane wyniki badań terenowych, film o projekcie oraz płyta CD pt. „Tutejsi. Zachowane w pamięci mieszkańców Pomorza Zachodniego” z relacjami, pieśniami i muzyką zebraną podczas rozmów z mieszkańcami Pomorza Zachodniego w ramach badań terenowych.

Na zakończenie, już po raz ostatni w tym roku, w Centrum można było posłuchać tradycyjnej muzyki ludowej w wykonaniu Zespołu Śpiewaczy Ewy Grochowskiej, Macieja Filipczuka & Gości Weselnych oraz Mikołaja Trzaski i Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego.

Co wydarzyło się w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów przez ostatni rok? W ramach warsztatów dla dzieci „Tradycja – Muzyczny alfabet” blisko 500 najmłodszych mieszkańców powiatu kamieńskiego poznało piosenki, tradycyjne gry i zabawy z różnych regionów Polski, które wywodzą się z polskiej muzyki ludowej. Uczniowie wzięli również udział w konkursie p.n. „Kroniki Rodzinne”, gdzie zadaniem konkursowym było stworzenie pracy literackiej, historycznej lub plastycznej dotyczącej historii i tradycji rodzinnych uczestników oraz miejscowości, w których mieszkają. Laureatami konkursu zostali uczniowie PSP Kołczewo oraz uczniowie PSP Wolin.

Na zajęcia w ramach projektu „Tutejsi” zostali również zaproszeni nauczyciele i edukatorzy, którzy w ramach warsztatów metodycznych dowiedzieli się, jak włączyć elementy muzyki ludowej do zajęć edukacyjnych – zarówno programowych (lekcje poświęcone dziedzictwu kulturowemu, zajęcia muzyczne, rytmika, gry i zabawy w świetlicy itd.), jak i dodatkowych, w szkole i poza nią. W warsztatach metodycznych dla nauczycieli i edukatorów wzięło udział 250 osób.

To nie koniec muzycznych atrakcji, jakie odbyły się w ramach „Tutejszych” w 2017 roku. 40 osób, które do Grodna przyjechały z całego kraju, uczestniczyło w warsztatach śpiewu tradycyjnego, dedykowanym pracy nad pieśniami wielkopostnymi. Zajęcia zakończyły się uroczystym koncertem pt. „Dobranoc, Głowo Święta…” w Kościele p.w. Św. Józefa Opiekuna Rodzin w Wisełce, który zgromadził mieszkańców powiatu kamieńskiego. Dużym zainteresowaniem cieszyło się również muzyczne spotkanie sąsiedzkie w Zastaniu, gdzie przy akompaniamencie skrzypiec oraz innych tradycyjnych instrumentów, blisko 70 osób miało okazję przybliżyć sobie polską muzykę tradycyjną z innych regionów kraju.

W dniach 22-23 września 2017 w CWM Grodno roku odbyła się również ogólnopolska konferencja naukowo-praktyczna pt. „Tutejsi – peryferia i pogranicza. Tradycje muzyczne Pomorza Zachodniego”. Było to dwudniowe spotkanie skierowane do osób i środowisk działających w obszarze badania oraz rewitalizacji niematerialnego dziedzictwa kulturowego, przede wszystkim w dziedzinie praktykowania i kontynuacji wiejskich tradycji muzycznych w Polsce. W spotkaniu, składającymi się z części wykładowej, warsztatowej i koncertowej, wzięli udział nauczyciele, edukatorzy, animatorzy oraz osoby działających w obszarze niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

W uroczystym zakończeniu realizacji „Tutejszych”, obok organizatorów, artystów prowadzących zajęcia oraz bohaterów płyty i filmu, udział wzięli m.in., Burmistrz Gminy Kamień Pomorski Stanisław Kuryło, Zastępca Dyrektora Wolińskiego Parku Narodowego Marek Dylawerski oraz Kierownik ds. edukacji WPN-u Elżbieta Lorent. Podczas oficjalnego pożegnania nie zabrakło także prof. Bogdana Matławskiego – znawcy tradycji muzycznych regionu Pomorza Zachodniego, przewodniczącego rady programowej wrześniowej konferencji oraz jednego z jej prelegentów – dra Michała Paziewskiego, historyka i znawcy historii powojennej Szczecina, a także Rafała Foremskiego, Wicedyrektora Ośrodka Teatralnego Kana w Szczecinie, partnera projektu „Tutejsi”.

Justyna Iżycka
Biuro Prasowe Fundacji EFRWP