Ministerstwo finansów planuje zaostrzyć przepisy dla przedsiębiorców. Jak informuje serwis prawo.pl, Ministerstwo Finansów chce obniżyć próg obrotu bezgotówkowego między przedsiębiorcami z obecnych 15 tysięcy do 8 tysięcy złotych.

Transakcje gotówkowe będą możliwe – nie do kwoty 15 tysięcy złotych jak obecnie – lecz do 8 tysięcy – czytamy w serwisie prawo.pl Ministerstwo Finansów planuje obniżenie progu obrotu bezgotówkowego między przedsiębiorcami. Obecnie wynosi on 15 tys. zł. Po zaostrzeniu przepisów ma on wynosić 8 tys. zł.

Według ustaleń serwisu Prawo.pl, Ministerstwo Finansów liczy, że w ten sposób uda się zaoszczędzić co najmniej 20 mld zł kosztów wytwarzania, transportu i zabezpieczenia gotówki. Ograniczenie płatności gotówką ma takie uszczelnić system obiegu gotówki i poprawić ściągalność podatków. Ma to też ułatwić walkę z szarą strefą i zmniejszyć skalę przestępstw na tle skarbowym.

Pomysł Ministerstwa Finansów jest obecnie konsultowane z członkami Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców – podaje prawo.pl Argumentem za obniżeniem progu transakcji bezgotówkowych jest cyfryzacja państwa. Zwłaszcza skarbówka woli obrót bezgotówkowy, ponieważ umożliwia lepszą kontrolę firm i przejrzystość obrotu pieniądza w gospodarce. Są jednak i sceptyczne głosy. Eksperci uważają, że przerzucenie się na bezgotówkowy obrót pieniądza może uderzyć w najmniejsze firmy.

– Propozycja Ministerstwa Finansów ‒ moim zdaniem ‒ nie uderzy w szarą strefę i tych, którzy są poza systemem, choćby częściowo, ale w tych drobnych przedsiębiorców i rzemieślników, którzy w dużej mierze działają legalnie i są uczciwi – mówił dla serwisu prawo.pl Zbigniew Maciej Szymik, doradca podatkowy, dyrektor generalny i partner zarządzający w firmie GLC.