Koronawirus już jest za wschodnią granicą Polski. Dlatego też, jak poinformował rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik, w najbliższych dniach w polskich kościołach będzie odczytywana informacja Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego, która dotyczy właśnie groźnego wirusa z Chin.

Wierni w polskich kościołach usłyszeli bądź jeszcze usłyszą list od ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Tematem listu jest rozprzestrzeniający się groźny wirus z Chin. Rzecznik Episkopatu podkreślił, że list ministra zdrowia należy odczytać w ramach ogłoszeń, podczas Mszy Świętych oraz opublikować na stronach internetowych diecezji i parafii.

Łukasz Szumowski podkreślił w liście, że większość państw Europy, w tym najbliżsi sąsiedzi Polski, odnotowało już przypadki zarażenia koronawirusem. „Zapewne i my w Polsce doświadczymy pierwszego przypadku zarażenia. Najważniejszy w kontakcie z każdym wirusem jest dostęp do informacji, wiedza, a także spokój i zdrowy rozsądek. Inne koronawirusy od dawna są w Polsce przyczyną infekcji dróg oddechowych. Co niezwykle istotne, ok. 80 proc. infekcji wywołanych koronawirusem z Chin przebiega w sposób łagodny. Objawy są identyczne z objawami grypy” – zaznaczył.

Minister poinformował, że również przebieg samej choroby jest bardzo podobny, wymaga poddania się leczeniu, by nie dopuścić do powikłań. Przede wszystkim unikać trzeba kontaktu z osobami kaszlącymi i kichającymi, niezbędnym jest zachowanie zasad higieny i systematyczne myciem rąk.

„Jeżeli nie byliśmy za granicą w rejonach wysokiego ryzyka, a mamy objawy chorobowe 38 stopni gorączki, kaszel lub duszności udajmy się do lekarza pierwszego kontaktu. Jeżeli byliśmy w ciągu ostatnich 14 dni w Północnych Włoszech lub Chinach i mamy gorączkę, czyli minimum 38 stopni i kaszel, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z Sanepidem i udać się do najbliższego szpitalnego oddziału chorób zakaźnych, ale nie środkami transportu publicznego” – napisał Szumowski.

„Jeżeli natomiast wróciliśmy w ostatnich dniach z zagranicy, gdzie wystąpiły zarażenia koronawirusem, ale nie mamy żadnych objawów chorobowych, kontrolujmy dwa razy dziennie temperaturę ciała i ograniczmy nasze kontakty towarzyskie przez najbliższe 14 dni. W razie wątpliwości zadzwońmy do najbliższej stacji Sanepidu lub na infolinię NFZ” – podano w liście.

Listę oddziałów zakaźnych oraz ważne numery telefonów można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia – mz.gov.pl. Informację można tez uzyskać na infolinii NFZ – 800 190 590.

Źródło:
Episkopat Polski