Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podjął decyzję w sprawie użycia oddziałów wojskowych do pomocy policji „w celu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego w kraju”. Decyzja szefa MON obowiązuje od północy 19 marca. 

Na stronach internetowych Dziennika Urzędowego Ministerstwa Obrony Narodowej poinformowano, że MON polecił „wydzielić do pomocy policji, w celu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego, pododdziały Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej”. Poinformowano tam także, że wykonywanie tych zadań następuje od dnia jej ogłoszenia, czyli od północy 19 marca.

Skład wydzielonych sił, ich zadania, liczebność, obszar, na jakim będą wykonywały zadania, oraz czas ich wykonywania określi Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji. We wtorek na Twitterze minister Błaszczak napisał: „Ponad 2,1 tys. żołnierzy wraz ze sprzętem będzie dziś zaangażowanych w walkę z koronawirusem. Żołnierze między innymi wspierają służby MSWiA w ochronie granic, pomagają osobom w kwarantannie oraz w transporcie medykamentów do szpitali”.

Źródło:
PAP