Gmina Międzyzdroje z dofinansowaniem w kwocie prawie 840 tys. złotych na utworzenie Środowiskowego Domu Samopomocy przy ulicy Kolejowej 33. – Dobra wiadomość w poniedziałek. W Międzyzdrojach powstanie Środowiskowy Dom Samopomocy. To pierwsza tak ważna placówka w Gminie Międzyzdroje w tak szerokim zakresie, dla kompleksowego wsparcia osób niepełnosprawnych intelektualnie, psychicznie. To kolejny sukces z zakresu pozyskiwania środków finansowych z budżetu Państwa – nie kryje radości Burmistrz Mateusz Bobek.

Do tej pory w Międzyzdrojach na próżno było szukać placówki, która wspierałaby osoby z niepełnosprawnością. Perspektywa utworzenia tego typu obiektu pojawiła się po uwolnieniu z działalności oświatowej dawnego budynku gimnazjum. W lutym br. zapadła decyzja o złożeniu wniosku na dofinansowanie. Dziś już wiadomo, że do gminy trafi na ten cel prawie 840 tys. zł.

Złożony wniosek dotyczył prowadzenia i rozwoju infrastruktury domu samopomocy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim, znacznym i umiarkowanym w ramach Środowiskowego Domu Samopomocy w Gminie Międzyzdroje. Na podstawie ustawy o pomocy społecznej gmina zawnioskowała o udzielenie na ten cel w 2020 r dotacji w kwocie 834.996,00 zł z przeznaczeniem na utworzenie ŚDS w budynku przy ul. Kolejowej 33, który wymaga dostosowania do tego typu działalności.

Placówka jako jednostka organizacyjna pomocy społecznej dziennego pobytu, będąca jednostką budżetową gminy miałaby być przeznaczona dla 20 uczestników. W późniejszym okresie funkcjonowania planuje się obsługę i prowadzenie działalności przekazać wybranej specjalistycznej organizacji pozarządowej. ŚDS w założeniu ma mieć zasięg lokalny ograniczony do Międzyzdrojów (ewentualnie z rozszerzeniem na Wolin). Obecnie jak zaznaczono we wniosku bez rekrutacji deklarację korzystania z tego typu placówki złożyło 16 osób. Warto podkreślić, że miejscowy Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach opiekuje się grupą 42 osób spełniających kryteria przyjęcia do ŚDS.