DSC03011

To mogłoby być naprawdę przyjemne miejsce do spędzania czasu – z daleka od zgiełku i hałasu miasta. Teren  w Chrząstowie został zrekultywowany, obsadzony zielenią. Na miejscu powstała tzw. ścieżka edukacyjna, zamontowano także ławki i lampy solarowe. Nie wiadomo po co, bo o coś co miało przyciągać okolicznych mieszkańców i turystów nikt nie dba.

Przy najbliższej okazji zwrócę uwagę na ten fakt – mówi w rozmowie z nasza redakcją Michał Moskiewicz, delegat gminy Kamień Pomorski do Celowego Związku Gmin R-XXI, który to realizował zadanie.

DSC03010

Projekt „Szumiące trawy na składowiskach Celowego Związku Gmin R-XXI” został zrealizowany dzięki środkom unijnym z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013. Na terenie województwa zrekultywowano 13 wysypisk. Rekultywacja składowiska odpadów w Chrząstowie kosztowała ponad 1,6 mln złotych.

Nasz region wyrasta na lidera w zakresie ekologii pośród polskich województw. Udało nam się zlikwidować tykające „bomby ekologiczne” jakimi były mogilniki, teraz rekultywujemy 13 składowisk. Jako samorząd województwa będziemy starać się o środki unijne na realizację tego zadania do końca – mówił podczas podpisania umów marszałek Olgierd Geblewicz.

dr

Województwo może i aspiruje o tytuł lidera w zakresie ekologii, jednak do tego nie wystarczy zrealizowanie inwestycji ale późniejsze dbanie o nią. Zniszczona brama oraz „ścieżka” z dzikich wysypisk z pewnością nie zachęca do dalszego wejścia na wzniesienie. Po przekroczeniu bramy wcale nie jest lepiej. Trawa i chwasty są tak wielkie, że niekiedy można mieć problemy z przedarciem się przez nie. To nie pierwszy przypadek, kiedy na zrekultywowanych wysypiskach pomimo zainwestowanych pieniędzy nie wszystko jest jak należy. Śmieci, nagrobki a nawet martwe zwierzęta nasi Czytelnicy zaobserwowali na „Szumiących Trawach” w Recławiu (gm. Wolin).